0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Hoppsan! Klippt från: avsedda för kohttp://dalea.du.se/research/archive/46b200a5-2d96-48a9-b080-0b6ef4cde274/09ca94fe-5b91-46a6-bd54-5fa1f0b6e37e.pdfDet skulle innebära ca 10% förtjänst med en tapp-vv-automat i jmf med en bra tank. Visserligen är inte uppgifterna aktuella, men jag tvivlar på det förbättras mer än 10-15% sen dess, om ens det.mvh humlan.
Citat från: humlan57 skrivet 19 oktober 2007, 18:32:28Hoppsan! Klippt från: avsedda för kohttp://dalea.du.se/research/archive/46b200a5-2d96-48a9-b080-0b6ef4cde274/09ca94fe-5b91-46a6-bd54-5fa1f0b6e37e.pdfDet skulle innebära ca 10% förtjänst med en tapp-vv-automat i jmf med en bra tank. Visserligen är inte uppgifterna aktuella, men jag tvivlar på det förbättras mer än 10-15% sen dess, om ens det.mvh humlan.Hoppsan Här är en till bra artikel.http://dalea.du.se/research/archive/a8717de4-8d6b-4e00-9419-317053c32ba8/f049bbce-b72b-40c2-ae25-dc42a893dc9b.pdfJag förstår fortfarande inte varför en tappautomat är sämmre när den 10-15% bättre och rent av billigare än dubbla slingor.
Vore kul om det gick att enas om vad som är den optimala acktanken...
Tackar igen allra ödmjukast för en bra diskussion i ämnet! Humlan och DrChulan, jag är helt och hållet med på era filosofier kring hur man får till en bra anläggning. Som jag ser det handlar det lite om att köpa antingen det som är bäst eller det som är billigast. Inte så svårt att förstå. Jag lever själv efter filosofin att saker o ting skall betala av sig relativt fort för att ge någon effekt överhuvudtaget. Hade jag inte gjort det, hade jag genast köpt mig en bergvärmeanläggning med totalentrepenad och tokblundat för alla prooblem som kan uppstå 10 år innan anläggningen är intjänad! Många polare lever enligt den devisen och det går ju bra hittills, men endast tre år har gått och allt kan hända...I alla fall: DrChulan, skulle vara kul att få lite mer fakta i målet hur bra utbyte du får med dina plattisar? Hur exakt fäster du förresten in dina rör i tanken? Skulle vara intressant att veta och dessutom, har du en teknik som utesluter svetsning, då är det ju ett suveränt måpngsidigt alternativ med olika takhöjdsinlopp beroende på årstid o förbrukning!Hur ofta går du förresten ner och reglerar var i tanken respektive uttag sitter?Har du någon elpatron i tanken också? Hur fick du isåfall fast den?Kanske även en snygg skiss eller käcka foton på anläggningen?En allmän fråga: hur löser man varmvattenresursen om man inte har varmvatten i soltanken. Alltså, hur kopplar man rören till varmvattenberedaren? Låter man alltid vattnet passera både soltank och varmvattenberedare och antingen värmer upp eller kyler ner vvberedaren och låter vvberedaren gå igång då vattent är för kallt? Eller hur löser man regleringen där?