Jag är alltså inne på att investera i en luft/vatten. Vad är då för/nackdelar med hög laddtemperatur om man ordnar tillräcklig plattvärmeväxling som kyler kondensatet.
Jag har en rostfri vvb från 2003 på 200L som inte har uttag för elpatron, därav mitt tänk på hög laddtemp i och med förlusterna i systemet för vvb. Har ni andra tips är jag också intresserad.
Jag vet inte hur Du bäst kan lösa det, men beredare är nåt som jag tycker man ska undvika, ihop med en värmepump. En tank med värmeslinga, fungerar bra, å tar bort risken med legionella. Du slipper höga temeraturer, å får bättre COP, plus att pumpen får jobba under (tycker jag) optimala förhållanden. Avser alltså Airwellen å liknande pumpar, inte inverterpumpar, men det förstår Du säkert.
mvh humlan.