Vi håller på att planera en nybyggnation och har kört fast i valet om uppvärmning + ventilation. Vi väljer mellan FLVP med tilluft via ventiler eller bergvärme med FTX. Energiberäkningarna visar att bergvärme + FTX skulle spara ca 3000 kwh/år i uppvärmningskostnader och med kalkylen nedan ger det en återbetalningstid på ca 30 år. Mycket beror ju på elpriset i framtiden såklart. Ökar det med mer än 2% per år går det så klart snabbare. En del av de där 3000 kwh/h bör man väl kunna "elda bort" med hjälp av en kamin också(?) - ved har vi obegränsat med tillgång till.

Hur andrahandsvärdet påverkas går inte riktigt att räkna på men de där 200.000:- extra i investering blir en ganska bra slant på 20 år om man ska gå på börsens historik. Det kan ju också vara förlorat men ganska osannolikt. Utöver allt detta vet vi att vi förbrukar ca 5000 kwh/år av den el som våra solceller på vårat nuvarande hus producerar (mycket laddning av elbil). Det är en mindre investeringskostnad och större besparing. Frikyla är ett intressant koncept med bergvärme men då drar det iväg ytterligare i kostnader.
Väljer man bergvärme går ju tankarna per automatik också till kulvert mellan hus och garage (istället för LLVP i garage som blir det naturliga valet med FLVP i huvudbyggnaden) - det är också en ganska mycket högre investeringkostnad och sannolikt en än mindre besparing?
Tomten vi bygger på har berg i dagen på i princip hela ytan så förutsättning för borrning är sannolikt bra men för grävning väldigt dålig. Är det en faktor att räkna in eller är frostfritt för kulvert mindre viktigt än för vatten/avlopp?
Allt förnuft säger att vi bör välja bort bergvärmen. Det känns spontant som en marginell ökning i bekvämlighet till ett väldigt högt pris. Hur tänkte ni andra som suttit i samma sits? Missar jag något i mina resonemang?