Mike och 5 gäster tittar på detta ämne.
Jag vet att privata nätläkare accepterar att skriva ut dubbel dos för att man ska få ned priset/dos, men då är det viktigt att sprutan hålls kyld hela tiden, normalt kan man ha den i rumsvärme i en månad efter att man tagit första dosen.Men det är klart att de håller två månader om man har dem i kylen.Fan, man är 60 år och ska inte kunna hantera en sån enkelt sak på egen hand, snacka om överförmynderi.
Har inte pratat med läkaren sedan han skrev ut sprutorna, så kanske skulle man be honom ringa upp, de skriver bara ut en spruta åt gången dessutom.Såg att de var fyllda med mindre vätska nu också, innan fick man ju ut 5 doser, nu är det bara 4 doser i senaste sprutan jag fick.Jo, man fick vrida sönder spärren på sprutan tidigare, men det var ju inget problem.
Orlistat heter mitt preparat. Gör tydligen att en 1/3 av fettet inte tas upp av kroppen!
Haha, här har man också försökt att "chatta" med läkarna via 1177. Under ett personligt möte fick jag till svars att "messenger" (som de kallar det så fint) inte var en bra väg att gå. Så där svarar de inte mig längre. Eftersom de vet att jag bort 4-5 minuter från sjukhuset, så vill de istället att jag dyker upp fysiskt inför varenda ny fråga man har... Kul
Något som irriterar mig är att man bara får skriva 500 tecken på 1177, om jag t.ex. vill förklara min historik med återkommande inflammationer och behov av pronaxen eller cortison (Jag vet att det inte är nyttigt) men det är ju omöjligt, om jag KUNDE förklara bakgrunden och mina aktuella problem skulle läkaren kunna skumma igenom journalen och ta ett beslut utan att träffa mig, men idag är det omöjligt.Att sätta den typen av gräns innebär att de måste har fler besök, som kostar skattepengar.Det är respektlös mot oss kunder.