0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Har man tunna väggar i hus/fritidshus så blir det stomljud oavsett om man har tex stålfjäderdämpare för att minska risken för just stomljud/vibrationer vid vissa varvtal och då är det bara markstativ som gäller men med tunna väggar så kan man fortfarande få in ljud genom väggen om det är dåliga ytterväggar så placeringen blir viktig.Mest förvånad att den stängt av sig, är nog första gången jag hört det och den har ingen mjukvara som gör att den ska stänga av sig vid en viss utetemperatur .
Snyggt - intressant med lite statistik.Har själv 40m2 fristående garage, dåligt isolerat med englasfönster.Funkar fantastiskt fint med LLVP, jag snittar nu 2100-2300kWh/år och håller konstant 18 grader, men har den avstängd juni-augusti, och vi har en årsmedeltemperatur på strax över noll grader.Både huset och garaget värms med LLVP primärt, öppna planlösningar, och det fungerar fantastisk bra, jag halverade min värmeförbrukning i och med dessa installationer.Men blir det kallt så måste jag mycket riktigt stötta med elradiatorer, och ibland braskaminen (om jag är hemma).Bra precis -30 så lägger luftvärmepumpen av, syns tydligt på grafen för garagets temp.Den "knorrar" bara lite då, och det känns som att den bara kollar om den ska dra igång, men ger ganska omgående upp, och "vilar" ett tag igen.Inomhus kan man se när vi stiger upp och eldarVid ca 25 minusgrader så orkar husets pump inte med att hålla värmen, det ser man också, och den ger inte så många watt i det läget.Men detta är kanske ett mer generellt fenomen för luftvärmepumpar?Jag hade naturligvis gärna sett att den fortsätter att leverera med COP 1 även när det är kallare än -30, men det kanske inte är möjligt rent konstruktionsmässigt?Upplever också högt resonanljud i garaget, men det beror förmodligen som tidigare skrivits, mycket på garagets konstruktion.Pumpen till huset har jag på stativ, det funkar bra.Kul att du delar dina erfarenheter!
Ja, eller, den stod och morrade och gav 0 värme, och då det bara blev kallare och kallare efter -25°C, så drog jag dumt nog, ut väggkontakten.. men det kändes där och då, ändå som mest skonsamt(?).Gick en hel del elementjuice för att hålla tempen i garaget när det var -33.5°C.. jeesus.
Ja, bra inspel, tack! Exakt, den morrade bara, så jag drog ut kontakten och startade elementet istället (vilket kanske var superkorkat?).Var i landet bor du? DödsNorrland som mig?