0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Stängde ner min f730 igår kväll för att dammsuga luftfiltret som byttes för drygt tre veckor sedan för luftflödet sjunkit till 140m3/h. I min tidigare tråd så drog jag upp till 55% fläkt för att nå 160m³/h på BS1.Satte tillbaka filtret och startade upp, den gick upp till 158m3/h och allt verkade frid och fröjd. Vid 6 imorse med 2 minus ut så hade det sjunkit till 143. För 10 minuter sedan så var det nere på 117.Stängde ner pumpen och bytte filter igen. Efter uppstart så är bs1 nere på 107? Kollat och filtret sitter bra. Bör jag skruva bord plastkåpan och rengöra bs1 då det kanske ramlat ner smuts/damm på den när jag rengjorde/bytte filter?
Tack för infon. Har loggning igång så kommer posta det imorgon. Dock för mig så verkar ju dock något knas då värdet på referens lufthastighetsgivare under dagen varierat kraftigt, från 33 till 190 med 65% fläkt, vilket jag inte sett tidigare. Borde den inte vara någorlunda runt samma värde (köksfläkt eller ändrad tilluft förstår jag ändrar men de har inte ändrats eller varit igång) om fläkthastigheten har varit den samma?Hur kan jag se om det är permafrost i förångaren?
Förångartemperaturen var nyss -17 men avluften var +1,6 men den borde ju vara på minus med om jag fattar rätt.Något jag noterat när bs1 är lågt så orkar draget inte hålla ett a4 vid frånluftsventilen men när det är högt så hänger a4n kvar i taket.Skulle iofs kunna vara permafrost som är orsaken till att värdena är som de är. Tips på att bli av med den isf? Värt att uppgradera till senaste mjukvaran då jag kör en äldre (9086r2)?Upptäckte något precis när jag gick för att kolla avfrostningen som kördes. När jag kom ut så hade pumpen startat om? Verkar inte gilla loggning till usb under längre perioder? Vet inte hur många gånger den startar om idag, måste kolla loggarna om de visar något alls. Förångaren låg då på +14 grader och avluft på runt 0,5 grader.Edit: loggarna är tomma och det verkar som om pumpen startat om två gånger för det finns två tomma loggfiler från idag. Jisses vad jag önskar att de satt nätverksuttagen på samma vägg som pumpen och inte mitt emot.
Väldigt intressant, fortsätt observera förångartemperatur och avluftstemperatur, simultant, och rapportera.Om förångarens temperatur varierar, mellan +20°C och -17°C som är dess normala intervall, men avluften är kring nollan hela tiden => solklar permafrost...Då får man tvångstina hela rasket. Kan förklara förfarandet när det är bekräftat att du har detta permafrostproblem, vilket är troligt med tanke på de stora luftflödesförändringarna.
OBS!Kolla dock så att det kommer vatten i spillvattenkoppen, en anledning till permafrost är ofta att det är blockage i slangen i förångartråget, med frusen-tinad översvämning som följd.När istiden sedan smälter, kan vattnet rinna in på oönskade platser, och orsaka kaos i elsystemet.Ja, precis, man låter fläkten gå, men spärrar kompressorn på nåt av följande sätt.1. Deaktiverar kompressordrift, genom att välja endast tillsats som du gjort. Brukar ta drygt 3h att tina permafrost, om man har normalt luftflöde på fläkten. Men om helvetet frusit till is, så kan det nog ta 5h? Kolla avluftens temperatur, kontra förångarens temperatur.De ska båda nå cirka 20°C i slutskedet, då tiningen är klar, eller snarare nå den temperatur man har på frånluften, +-1°C grad, beroende på hur temperaturproberna är kalibrerade.2. Aktiverar nöd-drift, på 1-0-/!\NÖDDRIFT-knappen, och lyssnar så att fläkten fortfarande snurrar (är inte helt säker på att den gör det).3. Öppnar upp, och tinar med en hårtork.OBS!Kolla dock så att det kommer vatten i spillvattenkoppen, en anledning till permafrost är ofta att det är blockage i slangen i förångartråget, med frusen översvämning som följd.När istiden sedan smälter, kan vattnet rinna in på oönskade platser. Och orsaka kaos i elsystemet.
vad har du för anslutning mellan ventkanal och pump? Är det en sån dör sladdrig plastslang, så byt till en i aluminium