0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Jag tänker mig antingen en volymtank på ca 80-100 liter i början på värmekretsen om man fortsätter att köra med öppna termostater eller en arbetstank på 200 liter med extra cirkulationspump om man vill använda termostaterna precis som man tycker. Men det måste bedömas av en erfaren rörmokare som ser hela systemet på plats. Det är förångaren i utedelen som ska avfrostas och värmepumpen måste kunna suga upp tillräckligt med värme vid kondensorn i innedelen för att klara hela avfrostningen med marginal. Ofta pratar man om att värmesystemet måste innehålla minst 20-25 liter varmt värmevatten per kiloWatt värmepump.
Du har väl en värmepump på 11 kW, inte 15 kW? Hittade också en uppgift för NIBE Split med ungefär samma effekt där den kräver ett värmesystem på minst 100 liter så det finns lite olika synpunkter på storleken på volymen i systemet. Enligt NIBE behöver flödet vid avfrostning vara minst 0,32 lit/sek, dvs nästan 20 liter per minut (ungefär som att två personer duschar samtidigt i två olika duschar i huset). Det gäller att inte ha för smala rör till själva anslutningen mellan innerdelen med kondensorn och värmesystemet i huset. När man har värmepump ska man försöka hålla så låg temperatur som möjligt eftersom värmepumpens verkningsgrad då blir den högsta möjliga. NIBE's tankar är minst 45 cm diameter. 40 cm kan kanske vara en utmaning att hitta? Man kan även komma ihåg att det är relativt vanligt att man får byta minst några radiatorer i huset till dubbelt så stora/tjocka när man byter till värmepump.
Det är väl så att i innerdelen hos dig sitter en elpatron på upp till 15 kW men själva värmepumpen ger upp till 11 kW vid +7 °C ute(?) Ofta gör man så att man köper några större/tjockare radiatorer och byter ut de största som redan sitter i huset mot nya. Sedan flyttar man de gamla största radiatorerna till ställen i huset där det sitter mindre radiatorer. På så sätt återanvänder man radiatorer och behöver inte köpa allt nytt. Låter lite mystiskt att ettrörsslingorna går ihop två-och-två(?) De borde gå ihop till ett minst 22 mm kopparrör som rörstam för alla fyra slingorna.
Du har rätt i att det står effekt upp till max 15 kW enligt en viss norm på Air Split 211, men nominell värmeeffekt är angiven till 10 kW vid 55 graders framledningstemperatur i kallt klimat såsom i Sverige. Produktbladet: https://backend.omnishare.net/gfx/Files/116/SE%20-%20Marknadsforing/IVT%20-%20Marknadsfring/IVT%20-%20Produktblad/Varmepumpar/Produktblad_AirSplit.pdf