0 medlemmar och 5 gäster tittar på detta ämne.
Vårt gamla elverk från någon storm för runt 30 år sedan producerar betydligt mer el än vad solcellerna kommer göra de närmaste 5-6 månaderna, så det är därför en bättre off grid lösning om det blir orostider. Har dock inte provat att ladda bilen, men det borde fungera, behöver bara 6A, bara det inte blir för långt att cykla och hämta bensin, helst inte längre bort än 3-4 mil, och bara det är plogat från snö. 😅 Är nog smartare att ladda elcykeln istället.Vår stad har även två kraftvärmeverk som ger ungefär 1 kW/bostad med el och sedan dessutom värme till kanske 30% av bostäderna. Där finns även en 37.000 m3 ack.tank och backup diesel generatorer.En kanon off grid lösning 🙏✌️
Det är därför man borde skaffa ett elverk som ger 10 kW.Hur ska man kunna tanka diesel eller bensin i macken om ström saknas?
Fjärrvärme/kraftvärme är det som gör oss extremt sårbara, slå ut de större så fryser många ihjäl.
Vattnet och avloppet kommer bli ett annat stort problem.
För oss som har ett hus i Spanien skulle det inte vara helt fel att ha soppa så man kunde ta sig dit om det verkligen knep.