0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Tips på prisvärd och snygg...luft vp:https://www.jula.se/catalog/bygg-och-farg/varme-och-ventilation/uppvarmning/varmepumpar-luftluft/luftvarmepump-022111/Den är både tyst och snygg.....och till bra pris idag.
Hur var det nu..För varje 3 dB höjning upplever det mänskliga örat som dubbelt så högt.
10-15 år gammal Zibro och Clima (nuvarnade generation) saknar reglerande expansionsventil (endast fast kapillärrör), har svårt att smälta faktan faktiskt. Helt sjukt vad verkningsgraden lär variera från databladet vid olika tider på året. Samtidigt facinerande att de verkar funka så bra som de gör. Hade velat veta vilken temperatur de är avstämda på. Men det går faktiskt inte kolla under värmedrift med manometerställ, för det är bara ett uttag. Under A/C kan man ju kolla i alla fall.
Vilken tillverkare är det egentligen som ligger bakom dessa Zibro och Qlima? På senare år är det väl Midea som har gjort Qlima-värmepumparna?Kan vara värt att nämna att de gamla Amitime/Foma som diskuterades flitigt på forumet för ca 10 år sedan, också hade enbart fast kapillärrör långt fram i tiden. Det var väl någon Foma L/V-entusiast som ansåg att man skulle justera kylmediefyllningen beroende på utetemp för att få en sådan att gå optimalt?Amitime-värmepumparna har för övrigt ett förberett T-stycke med en igenlödd rörände invändigt i utedelen, för att kunna koppla in ett extra mätuttag.Min uråldriga Argo har dubbla kapillärrör som ligger parallellt, och en magnetventil som kan spärra det ena beroende på utetemp.