Menu ≡
×
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
►
Medlemmar
◄
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Startsida
Forum
NYA
OLÄSTA
ALLA
Webshop
Köpa värmepump?
Sök
Medlemmar
Visa medlemslistan
Sök efter medlemmar
Logga-in
Vanliga frågor
Registrera
Hjälp
Kontakt
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Värmepumpar - Mark/Berg och Sjövärmepumpar.
(Moderator:
Bertil
) »
Ämne:
Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor: [
1
]
Gå ned
Författare
Ämne: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer (läst 2772 gånger)
0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
RobertHj
Nybörjare
Antal inlägg: 3
Karma +0/-0
Värmepump eller värmepumpar?
RobertHj
Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
skrivet:
25 november 2021, 12:16:37 »
Citera
Hej, jag är nybörjare inom detta och vi skall bygga en villa på ca 300 kvm nästa år.
Villan är 2plan med vattenburen golvvärme på båda planen.
Tanken är att vi skall ha bergvärme med 2 hål på ca 200 meter styck.
Vi hade tänkt FTX med frikyla samt vanliga fläktkonvektorer i 4 st rum för enbart kyla på sommarn.
Nu till frågorna - ursäkta om vissa är korkade:
1. Varför använder man brine(vatten/etanol) och inte ett köldmedium som typ r32?
2. Kan man koppla frikylan och fläktkonvektorerna på samma "slinga" ?
3. Jag förstår att man brukar koppla frikylan innan bergvärmepumpen för att pumpen då får lite varmare brine till sig och blir lite effektivare. Men kan man inte koppla frikylan efter istället för att få bättre kylning?
4. Räcker det med 2rörs fläktkonvektorer om jag förstått det rätt eftersom vi inte vill ha värme från dem? Är det rimligt att förbered för värme i framtiden om man skulle vilja ha det?
5. Om allt är på en slinga är det korrekt uppfattat att det blir så att om en fläktkonvektor/frikyleaggregatet behöver kyla så går hela slingan igång? Kan frikyleaggregatet och fläktkonvektorerna själva bestämma hur mycket de skall kyla då eller behöver en slinga per konvektor/aggregat?
Tack på förhand!
/Robert
Loggat
Carl N
Manual-nörd
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Antal inlägg: 30351
Karma +20/-8
Kön:
Alien snowman.
Carl N
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #1 skrivet:
25 november 2021, 18:39:41 »
Citera
Hej!
1. Skilj mellan köldbärare (sprit) och köldmedium, du har bådadera (både R407 i kompressor och Etanol i borran).
2. Ja.
3. Marginell skillnad, jag har min på inkommande KB, funkar bra.
4. 2 rör om det bara är för kylning, 4-rör om det är både kylning och värmning.
5. Om du kör kylan på 1 rörslinga så sätt 3-vägsventiler som antingen leder in kylan eller bypassar den för varje konvektor/aggregat.
Loggat
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.
Boilerplate4U
Alltid något nytt att upptäcka
Expert på värmepump
Antal inlägg: 207
Karma +0/-0
Boilerplate4U
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #2 skrivet:
25 november 2021, 20:42:51 »
Citera
Hej, när det gäller frikyla och kylsystem i största allmänhet bör ni absolut stämma av med en firma som expert på området. Anlita gärna firman som konsulter och be de stämma av tankarna med FTX-konstruktören som ofta saknar tillräcklig kompetens och erfarenheter av kyla.
Eftersom ni ska bygga nytt kan ni passa på att montera kylbafflar, som kan vara rätt skrymmande, i dolda fläktschakt alternativ i taket ovanför rummet. Ett annat alternativ är enskilda mini-kylbatterier som monteras ovan taket till respektive tilluftsdon vilket brukar räcka i kombination med ett centralt kylbatteri. Styrning görs med shuntar som kan styras trådlöst men en panel i varje rum. Det funkar i princip på samma sätt som trådlösa termostater på elementen.
Tänk på att man vanligtvis inte vill ha för kallt inomhus för då fryser man när man går ut och in från huset. Om det är runt 28-30 grader ute brukar vi sällan ha kallare än runt 23-24 grader inomhus. I sovrummet på natten brukar vi har 21.
En annan mycket viktig detalj är solskydd som tex markiser. Under sommaren värmer solen ca 1 Kw/kvm och lyser det rakt in i huset kan det ta kål på vilket kylsystem som helst.
Loggat
RobertHj
Nybörjare
Antal inlägg: 3
Karma +0/-0
Värmepump eller värmepumpar?
RobertHj
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #3 skrivet:
26 november 2021, 10:31:55 »
Citera
Hej och tack för era svar!
Skulle ni sätta dem på 1 slinga eller flera?
Är kylbafflar samma sak som en integrerade fläktkonvektor? Har googlat lite och om jag förstår det rätt så är det samma sak förutom att kylbafflarna kopplar man på tilluften och har ingen egen fläkt? Räcker detta verkligen med tanke på det låga luftflödet?
Annars är tanken precis som du säger iom att vi bygger nytt att ha integrerad kylning.
Har försökt att googla lite men hittar inget mini-kylbatteri - kan du länka ett exempel?. Kopplas även detta mot "slingan"?.
Förstår att solskydd är viktigt, vi har stora fönsterpartier. Vi kommer ha ca 1 meter överhäng på taket samt solfilm på glasen eller integrerat i fönsterna. Hoppas detta räcker....
/Robert
Loggat
Boilerplate4U
Alltid något nytt att upptäcka
Expert på värmepump
Antal inlägg: 207
Karma +0/-0
Boilerplate4U
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #4 skrivet:
26 november 2021, 12:40:58 »
Citera
Tyvärr finns många "klåpare" och "tyckare" när det gäller kylsystem så mitt råd är att anlita expert på området. Det skulle var tråkigt om ni investerad stora pengar på kyla som inte uppnår era förväntningar.
Om ni får solen direkt på någonstans räcker tyvärr inte solfilm eller persienner utan det är markiser med hög densitet som gäller om ni vill ta vara på kylan.
En eller flera slingor beror helt på omständigheterna. Det finns i princip 4 olika val som kan kombineras på olika sätt.
- Fläktkonvektor för både kyla och värme som ersätter vanliga radiatorn. Luften drivs av egen fläkt. Slingan kör både värme och kyla.
https://luftmiljobutiken.se/tillbehor/flaktkonvektorer/
- Fläktkonvektor för enbar kyla som ofta hängs upp som en separat innedel på väggen. Luften drivs av egen fläkt. Slingan kör enbart kyla.
https://www.polarpumpen.se/luft-vatten-varmepump/tillbehor/flaktkonvektorer
- Kylbafflar har samma funktion som fläktkonvektorer men är ofta anpassade för inbyggnation i vägg eller tak. Luften drivs av egen fläkt. Slingan kör enbart kyla.
https://www.swegon.com/sv/produkter/rumsprodukter/vattenburet/klimatbafflar--kylbafflar/
https://www.google.com/search?q=kylbafflar&tbm=isch
- Centralt kylbatteri (kanalkylare) som ansluts på inkommande luft efter FTX-aggregatet. Erbjuder en "grundkyla" för hela huset. Luften drivs av FTX. Slingan kör enbart kyla. Behöver normalt 4-5 kylsektioner på ca 8-14 kw beroende på luftflöde. Köp INTE lagerhållna kylbatterier på nätet, de är kraftig underdimensionerade. Termoisolerande kanaler är ett måste för att inte lösa ut kondens. Använd gärna sk kondensfälla på stamkanalen.
https://ventilation.se/media/catalog/product/cache/946edee205814e45e6d774bac06d5b56/r/t/rt-ekb2.jpg
- Min-kylbatteri (1 st kylsektion) som kopplas in innan till-luft-donet som går ut i det avsedda rummet. Luften drivs av FTX. Slingan kör enbart kyla.
https://www.ftx-online.se/wp-content/uploads/2018/04/vattenbatteri.jpg
--
«
Senast ändrad: 26 november 2021, 14:09:56 av Boilerplate4U
»
Loggat
RobertHj
Nybörjare
Antal inlägg: 3
Karma +0/-0
Värmepump eller värmepumpar?
RobertHj
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #5 skrivet:
26 november 2021, 15:38:23 »
Citera
Tack för länkarna mm!
Får se hur vi gör - pratade med de som projekterar ventilationen åt oss och de hade ingen erfarenhet av mini-kylbatteri eller kylbafflar.
/Robert
Loggat
Boilerplate4U
Alltid något nytt att upptäcka
Expert på värmepump
Antal inlägg: 207
Karma +0/-0
Boilerplate4U
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #6 skrivet:
26 november 2021, 16:25:36 »
Citera
Det säger en del. Som sagt, anlita en expert på kyla. Det går att sköta på distans med ritningar och Zoom.
Glömde nämna att frikyla fungerar bäst om den körs kontinuerlig med centralt kylbatteri och/eller fläkkonvetorer som täcker in alla rum för att kunna utnyttja trögheten i huset och återanvändning av kylan med FTX. Den möjligheten försvinner om ni bara ska ha fläkkonvetorer/kylbafflar för några enstaka rum.
«
Senast ändrad: 26 november 2021, 16:40:02 av Boilerplate4U
»
Loggat
arnej
Lär mig om värmepumpar
Antal inlägg: 23
Karma +0/-0
Värmepump eller värmepumpar?
arnej
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #7 skrivet:
26 november 2021, 20:04:13 »
Citera
Vi har kört golvkyla nu två somrar och jag tycker det fungerat mycket bra (sök på min signatur i andra trådar).
Jag är ingen expert men ska man köra ren frikyla måste väl man dimensionera hålet rätt.
I vårt fall kör vi Daikins GEO3 med aktiv kyla så hålet har inte varit begränsande.
En del blir lite oroliga över kondensutfällning vid golvkyla men kör du endast i plattan så är det inget problem och kör du i träbjälklag så gäller det "bara" att ligga ovanför daggpunkten. Oftast är man ju hemma när man kör kyla och kan då hålla lite koll.
Fördelar:
- kostar inget eller mycket lite extra
- helt tyst
- inget drag
Nackdelar:
- golvet kan upplevas kallt (man kör ut ca. 14-19 grader)
- luftfuktigheten transporteras nog inte bort på samma sätt som i ett system som kondenserar någonstans
Golvkyla kan ju vara ett komplement som gör installationen av ev. FTX m.m mindre omfattande.
Rådet om att minska solinstrålningen ska tas på allvar.
/Arne
Loggat
Carl N
Manual-nörd
Guldmedlem
Dignitär inom värmepump
Antal inlägg: 30351
Karma +20/-8
Kön:
Alien snowman.
Carl N
SV: Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
«
Svar #8 skrivet:
27 november 2021, 12:39:59 »
Citera
Han bara hålla med om att om det är stora fönsterpartier så tror jag inte solfilm räcker, det krävs markiser/persienner.
Jag har många söderfönster med persienner i mitt hus, utan persienner hade solen blivit olidlig på sommaren.
På vintern värmer solen gott dagtid så jag vart tvungen att sätta utegivaren i söderläge för att få ordning på innetemp.
Om du väljer att kombinera kylbatterier på FTX med fläktkonvektorer så tror jag att det kommer funka, den enda rekommendationen från mig är att inte snåla med kyleffekten.
En del av kyleffekten går bort på att avfukta luften så man måste överdimensionera en del.
Kylbafflar i taket har nackdelen att om det kondenserar så droppar det, om luften är varm och fuktig så är de i princip värdelösa.
Vi hade såna på jobbet och vart tvungna att köpa till luftavfuktare för att kunna köra kylan.
Loggat
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.
Svara
Skicka ämnet
Skriv ut
Sidor: [
1
]
Gå upp
Värmepumpsforum allt om värmepump och värmepumpar
»
VärmepumpsForum Allmänt
»
Värmepumpar och installationsfrågor.
»
Värmepumpar - Mark/Berg och Sjövärmepumpar.
(Moderator:
Bertil
) »
Ämne:
Frikyla och kyla via fläktkonvektorer
Annonser
Right Block
Online just nu!
gäster: 721
dolda: 0
användare: 10
Användare online
:
racercalle
Josth
lubbis
Totning
purjo__
Bjober
TS Comfort AB
jaakerlund
BiggerDigger
Staffan9
Cookies hjälper oss att ge dig en bättre upplevelse av vår webbsida. Genom att använda vår webbplats godkänner du även användningen av cookies.
OK
Mer info