Hej,
Jag har et problem met larm av hög hetgas paa EcoEl 1550 / Ecoair 107, från 2009 eller 2010. Det verkar endast hända på natten, när det är kallare temperaturer ute (under typ -5).
Temperaturdifferensen mellan värmepumpens utgående och inkommande vatten ligger på typ 2-3 (37/40 t.ex) vid minus -4 grader, rekommenderat värde är 5 ved -5 enligt manualen. Så det verkar lite lågt.
Cirkulationspumpen är inställd på det lägsta av tre inställningar.
När kompressorn stängs av sjunker hetgastemperaturen till några grader över utetemperaturen, vilket låter rimlig (så tänker att hetgas givaren förmodligen är OK)
VP verkar vara inställd på att stänga av vid -10 ("min ute temp" inställning).
- Kan larmen bero på den lägre temperaturskillnaden? Isåfall är det bara att försöka ändra inställningen på cirkulationspumpen och se om det blir bättre? Är det bara att göra eller ska pumpen stängas av först?
- Eftersom det verkar vara ett problem endast när det är kallt ute bör jag ställa in pumpen så att den stannar vid en lägre temperatur, t.ex. -5, och se om det löser problemet?
Eller är det bara att få ut en tekniker direkt?
Tack för hjälp och input!