Har precis fått en nyinstallerad IVT Greenline HE C9 med borrhål som ersätter min gamla IVT 495 med jordslinga. Då gamla lösningen var underdimensionerad och beroende av eltillskott vill jag gärna göra vad jag kan för att både optimera och följa upp driften på den nya pumpen.
Körde en Husdata-logger till den gamla pumpen och där gick det att läsa ut det mesta (eller iaf de värden som pumpen exponerade mot Husdatas gränssnitt). Köpte en IVT Anywhere-gateway till den nya pumpen med tanke att det skulle vara smidigt att använda tillverkarens egen app och tänkte väl lite naivt att det borde finnas tillgång till all data den vägen.
Nu när jag testkört appen så är det långt ifrån alla värden som är läsbara, kan t.ex. inte se in/utgående köldbärare eller få någon lika överskådlig historik som via Husdata.
Är det någon annan som kör IVT Anywhere mot en Rego 1000-baserad pump? Är ni i sådana fall nöjd med den lösningen? Hittar jag dåligt i appen eller är den så pass begränsad?