Har funderat lite å det som slog mig är om det är att man körde kyla i sommras med luftvärmepumpen som dock endast anvönds för kyla. Och så är det om pumpen till Poolen drar mycket el. Har dock ingen värme till poolen
Det är svårt för oss att lösa problemet på distans när du bit för bit ger oss information om huset och dess utrustning

Mig veterligen skulle du lika gärna kunna ha en privat landningsbana med aktiv ILS och PAPI-ljus i drift på bakgården som skulle förklara energiförbrukningen.

Checklist:
Bastu?
Pool? (Tydligen?) Inomhus/utomhus? Tömmer du den på vintern? Temperatur? Volym?
Hur stor effekt på golvvärmen har ni?
Motorvärmare? Hur många?
Luftluftvärmepumpar? Till Garage/friggebod?
Luftvattenvärmepumpar? Till poolen? Till stuga?
Utespa?
Innespa?
Luftbefuktare?
Luftavfuktare?
Jonisationsluftrenare?
Forcerad ventilation?
Uppvärmd tilluft?
Radonsug?
FTX?
Servrar?
Elbilar?
Uthus?
Friggebodar?
Attefallshus?
Markvärmekablar?
Egen vattenbrunn?
Läckage av varmvatten?
Och nu de lite mer udda frågorna:
Är ni som i "familjen annorlunda" där alla barnen lanar 24/7 med sina kamrater?
Har barnen dolda foldingriggar i tonårsrummen?
Minear frugan bitcoins?
Har du snåla grannar som också håller sig lite väl mycket för sig själva?
Tomtar på loftet*?
(*Det finna ett fåtal historiska fall av "fripassagerare" som bosatt sig i externa utrymmen på fastigheter utan ägarens vetskap).
Det finns som någon tidigare nämnde, även fall där nätägaren kopplat fel, så att någon åker snålskjuts på dig.