Mina pumpar har en maxeffekt på 3.5kW. Enligt manualen kyler de max 50m2 (70w/m2) tillfredställande. Kan säga efter den här sommaren har man fått sätta det på prov. Alla hus är olika med olika förutsättningar, mitt behöver inte 70w/m2. Kan sänka tempen inomhus utan problem under 20 grader när det varit som varmast, kring 30 i skuggan. Bra isolering, 3-glasfönster, markiser och bra mörkläggningsgardiner gör sitt jobb. På markplan har jag ca 65m2 med en pump igång, börvärde 23 med maxfläkt så håller jag mellan 22-23 överallt oavsett utetemp (har ca 21.5 grader 3m rakt framför pumpen).
Har ca 53w/m2 kapacitet och det klarar jag mig lätt på, känns som att jag hade klarat mig på 35-40w/m2 med dessa förutsättningar.
Hade mitt hus varit i södra sverige med en max utetemp på 34-35 och ej 3-glas, markiser etc. kanske det hade varit 70w/m2 enligt normen.
Inte så enkelt att räkna ut kylbehov. Markiser är bra grejjer. Hur mycket W/m2 behöver era hus?