Hallå
Får det här felmeddelandet ibland (mer ofta nu sen igår) och ser då inne på menyn att t6 temperaturen går från 45-47 grader rakt ned på en sekund till -50.4 varje gång innan den bryter, larmet kvitterar sig själv på en sekund.
För mig känns det som om att det är en kass givare då systemet knappt är 5 år gammalt, givaren kostar som originaldel ca 300kr, så frågan är ju om man kan plocka en från tex ahlsell istället? Isåfall vilken ska man leta efter?
Är inte så hemma på exakt vilken modell det är men på manualerna står det Air-50-150 400v 3N och Kombimodul 200-300a/w
Givaren byter jag rätt enkelt själv då jag tidigare jobbat på med att bygga liknande system på fabrik åt en annan tillverkare
Så till den samlade skaran, är det givaren som är kass och kan jag i första hand byta den eller är det något mer som ligger och gror vid ett sådant här fel?