0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Linux Mint röstar jag på. Snabbt och responsivt system som funkar utmärkt till surf bl.a.Det är baserat på Ubuntu men enklare och snyggare. Väldigt likt äldre versioner av Windows i sitt grundutförande.Kan laddas hem här och provas fullt ut via live-skiva utan någon installation: https://www.linuxmint.com/Startade Mint 17.3 nu på en 5 år gammal i3-laptop med lika gammal SSD-disk på 64 GB: Från det att strömbrytaren trycktes in tills jag hade webbläsaren öppen tog det precis 17 sekunder - och då har jag ändå klickat mig förbi en login-skärm.Stänga av datorn tar mellan 4-5 sekunder.Windows 7 eller vad du vill har knappt ens kommit till uppstartsloggan på samma tid som jag kan starta upp, surfa lite och sen stänga ner systemet.Har Mint som ensamt operativ på datorn och kör sen både Win XP och 7:an virtuellt vid behov.
Du kan ladda ned en usb version av win10. Du behöver media creation tool programvaran som kan laddas ned från microsoft. https://www.microsoft.com/sv-se/software-download/windows10Då du laddat ned media creation tool väljer du vilken windows 10 version du vill ha 32 eller 64 bitars. Sen laddas det ned och installeras på en tom usb. Det mesta sköter sig själv bara du har tillgång till en 4 gb usb sticka. Tydliga instuktioner. Sen är det bara att boota om datorn från usb stickan och installera på datorn.
Men visst måste man ha kod för win 10 för antar att det inte är gratis.
Hänger jag med? Går det att köra virtuell W7 i Mint miljö?
Är det stor skillnad i hastighet på datorn om man jämför win 7 med mint så det är värt krånglet för mig som har en helt ok dator med win 7 starter men som är grymt seg.