Hej.
Efter en längre tid av lite kallare väderlek -15° till -25° så har VP gått bra och det har inte varit några bekymmer. Men igår eftermiddag vid 17-tiden så händer det nått då man ser kurvan (se bild nedan)
Som ni ser så har VP jobbat ner integralen till 0 och den har tagit en paus, och där efter startat igen när behovet finns och så har den gått nu hela vintern. Men efter kl 1700 igår (se nedan) så verkar det som att inte VP orkar jobba upp värmen. I min värd så är det en rejäl sänkning av Framledning ca 5° som helt plötsligt sker. Även hetgas temp (översta kurvan) sänktes rejält. Varför?

Ser ut som att VP trampar vatten helt plötsligt?
Snälla kan nån hjälpa mej att förklara
varför
Integralen kl 18 var ca 330, kl 20 vad den ca 500, och nu på morgonen var den ca 800.
Jag har inte haft nån anledning till att fippla med VP på slutet men jag vill minnas att jag har sätt VP-start på 90 och att EL går in vid 900.
Värmepumpen i fråga är en Thermia Eko Classic 75
Kurvorna uppifrån och ner:
Hetgas (lila)
VV-temp acctank (brun)
Framledning (röd)
Retur (Blå)
Innetemp (svart)
Garage (grön)
KB in (röd)
KB ut (blå)
I övrigt, hur ser mina kurvor ut? Ser ni nån anledning på att finjustera nått?
