0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Så att deltat över hela slingan blir ca 7-8 grader, hos mig innebär det 2 grader i SNITT men mer eller mindre beroende på hur stort elementet är.
Egentligen, det du skulle behöva, är dimensionerings program, och se efter dina slingor och radiatorer med rätt avgiven värmebehov för varje rum.Som jag ser på bilden?!, klara sig med enkelt panel(TP11) lämnar en hel del att önska?Jiri
Vore det ett tvårörssystem är det troligen bara att öppna locket och strypa, MEN eftersom det är ettrörssystem kan man inte strypa det elementet utan att det påverkar hela slingan. Man måste ha ett koppel med bypas så att man behåller hela slingans flöde och bara stryper det enskillda elementet.
Jag har ju inte ljusterbara koppel på mina radiatorer men den radiator byttes ut vid ett fönsterbyte och det ser anorlunda ut. Går det att ljusrera?
Tycker det ser ut som Qvattros avstängningsventiler som sitter där och då kan du använda dom som justering av radiatorn.
Givarna sitter inte anslutna på fel plintar?