0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Nu en sista förklaring på "fenomenet" som uppstår i många av dom --- anläggningar som jag och några få byggttill folk ... vi tar en i min hemma kommun flödet i radkretsen är uppmätt till 9,5 lpm --- tanken är på 500 l med förvärmarslinga Värme pumpen startar med +7↑ in på kb 42 lpm och dryga dryga 4 ° delta vid denna höga förångning som blir, 220m borrning Max utag i kyleffekt 30800 kwh jag kör 30 lpm i 7° delta från ¨Värmepumpen, det ger en gång tid på ca 30-45 minuter innan intergalet är nere på 0 och vi ligger 1-3° över börvärde,nu ligger vi kvar och intergralet räknar upp till +100, Det tar ca 50 minuter innan den skiktade tanken är tom då tempen ligger sjukt nära i sin tid för undertemperering sjunker intergralet sakta, Nu står borrhålet still utan utag av värme i över 2 timmar.Nu hinner berget och dess omgivande temperatur återställa tempen enligt tempgivarna som sitter i DUC ,Det tar 14 minuter för KB att gå ett varv, den brukar tappa någon grad under den cykel som körs på 30-45 min 3-4 varv genom borrhålet , sen står det still i dryga 2 timmar igen , ibland mer då termostaterna tar ner flödet vid övertempereringar men den tryckstyrda pumpen upprätthåller rätt lyfthöjd för att säkerställa flödet över dem ventiler som fortfarande ska ha sitt konstanta beräknade flöde. ,Detta resultat var inget jag räkna med när jag 2001 byggde första anläggningen . men såna är drift resultaten större delen av året sen om någon betvivlar detta,,, men så här ser det ut i alla anläggningar som byggts genom åren Belastningen på borrhålet per m när jag tittar i mina beräkningar ligger på ca 95 kwh per meter aktivt borrhål.Jag tycker nog att det skiljer en hel del i dimensioneringen på tillverkare som "förespråkar" grundare hål till sina anläggningar . Cocacola
Ingen idé du förklarar mer CC . Du vet det lika väl som jag .Vi säger så här. Inverters rockar resten suger.Nu kan alla vara glada i sin bubbla igen. Den smarte väljer dock såklart en tank som säkerställer allt och iom det så tar han en billig on off maskin som tom en simpel röris som jag kan felsöka.Fatta hur det blir när rörisar felsöker inverters Keep it simple stupid. Tank 1226 el diplomat eller 200 G kan aldrig bli fel då.Har du ingen plats och dåliga raddar välj mindre effekt....kyl effekten skiljer in så jätte mkt ändå.
Hmm, det är inte enkelt.Här är lite flera datapunkter ur diagammet:TempCop-53,504,054,6105,3156,0206,8Ett annat diagram visar att effektförbrukningen i stort sett inte påverkas alls av brine-tempen på denna scrollmaskin, däremot stiger uteffekten naturligtvis kraftigt, från 8,8 kW vid -5° in till 15,8 kW vid 20° in.
Ingen märkvärdig kommentar då en som man faktisktFörsöker hjälpa undrar om man är på fyllanBara för att han har brister i sin erfarenhetHar jag fel eller gör fel blir det som den här gången Erkänner direkt ! Jag lider inte av ett Napoleon Komplex .Fler borde kunna erkänna sina bristerDå blir det inte såna här tråkiga trådträtor.
En liten undran bara, är "värmeströmningen" i berget lika oavsett delta mellan brine och omgivande berg?
Skillnaden i COP, om jag räknar rätt, ,ellan -5 och 0°C är alltså 5%/°C
I min värld borde ett kontinuerligt effektuttag som motsvarar huset energibehov vara det mest effektiva sett till värmetransport i berg, vatten, slang och brine.Daikin har tydligen i sina tester sett att de genom att oberoende av effektuttag tjänar på att löra KB-pumpen på max, så turbulent strömning i kollektor och vvx KAN vara en mer avgörande detalj än vad man tidigare antagit.
Så är det i min värld också. Vad jag kommer ihåg testade David Rinnan olika hastigheter på köldbärarpumpen och kom också fram till att högsta hastighet gav bäst resultat. Frågan är om testerna har gjorts under tillräckligt lång tid. Det räcker inte att köra någon timme då det tar betydligt längre tid för temperaturerna i borrhålet att ändras. Jag förstår inte varför det skulle vara så. Jag tycker att optimalt värde på deltaT för köldbäraren borde vara större delen av gliden (en del av köldmediet är ju redan förångat när det kommer in i förångaren) plus överhettningen vilket skulle bli 5-6 grader men det verkar inte vara så. En förklaring kan vara att det till skillnad mot kondensorn inte handlar om värmeöverföring i motström utan det är ordentlig omrörning på köldmediesidan i förångaren.