Kanske runt 5000 kr, men vissa vill alltid sätta in fyllnadskoppel, och de kostar en slant, så visst kan det bli dyrare.
Skall du ha frikyla så kommer det till en hel del också.
Det finns ett komplett installationskit att köpa för 11000 drygt, men är säkert en hel del onödigt där, för de flesta installationer.
Skall du dra långt inomhus så blir det dyrare då du egentligen inte får dra plaströr inomhus (spriten = brandfarligt).
Svårt att säga alltså, men mellan tummen och pekfingret mellan 5000 och 15 000 kr beroende på installatör och hur det ser ut just hos dig.
När gäller montaget så har du glömt vinsten som installatören vill ha, ofta runt 10 000 kr, så för att klara dig på 22000 kr så bör du nog hyra in dem på löpande, ett fast pris lär saltas rätt ordentligt, om jag får gissa.