Väcker liv i min gamla tråd:
Efter inventering av VB-sidan så håller jag just nu på med att installera radiatorer på totalt 10kW DT30 och räknar med att få ned framledningstemperaturen med kanske 10°, hoppas det.
Fråga: min gamla F1115 har sedan kompressorhaveriet gått enbart på elpatron för både värme och varmvatten. Jag vill nu, när radiatorerna skall kopplas in, stänga radiatorslingan och köra VP enbart för varmvatten och har därför satt den i driftläge utan radiatorer och med enbart elpatron. VP verkar bete sig som jag avser men skall nu stänga kulventilerna till radiatorslingan, finns det något problem att göra det eller är det bara att stänga slingan?
(VB-cirkulationspumpen behöver gå då och då för att pumpa vatten till VVB men VXV växelventilen måste alltid stå mot VVB och inte försöka putta ut vatten mot radiatorerna för där kommer det att vara helt stängt!)
/A