Försöker hjälpa brorsan klura ut en bra lösning till hans nyköpta hus.
Idag är en
CTC elpanna från 2004 installerad. Den är förberedd för luft/vatten-pump vilket han vill ansluta, men frågan är om det går att ansluta en nyare Eco Air till den äldre pannan. (Såg även tipsen om att leta begagnade pumpar i annan tråd)
Eftersom vi pratar barnfamilj med 3 barn antar jag att behovet av tappvarmvatten är någorlunda stort så min idé för tappvarmvatten är en separat varmvattenberedare och använda befintlig panna med kamflänsslingan för att förvärma vattnet mha värmepumpen till kanske 20 grader innan det går in i varmvattenberedaden. På så sätt utnyttjar man ju värmepumpen för att även delvis fixa varmvatten. Jag tänkte att det även borde gå att dra ca 20-gradigt vatten till tvätt och diskmaskin för att sänka elförbrukningen marginellt på dessa. Framförallt tvättmaskinen blir väl plus-minus-noll på eftersom den kommer skölja med uppvärmt vatten till skillnad från normalt, men när det gäller diskmaskinen borde det bli en liten besparing i alla fall.
En lägre temperatur i nuvarande elpanna som huvudsakligen kommer värmas med en värmepump borde väl ge en hyffsad besparing och jag förutsätter att det inte finns någon vinst i att värma till högre temperatur än nödvändigt för husets behov eller är jag snett ute? Nuvarande tanktemperatur är strax över 55 grader och jag misstänker att största anledningen till det är för att få rimlig temperatur på tappvarmvattnet. Om den i stort sett uteslutligen ska användas för uppvärming av huset borde väl en tanktemp som ligger närmre erforderlig framledningstemp vara det mest energieffektiva?