Jag har haft en strulig uppstart av vår nya Thermia G3, med knackningar i rör och knäppande radiatorer. Efter en massa hjälp från forumet och min installatör har knackningarna gett med sig (för tillfället).
Jag har en 6kW pump och till det en 100! Knäpptank, ett radiatorsystem med tunna plåtraditorer. Allt går i ett tvårörssystem.
Först när jag satte integralen på -30 så slutade knäppandet, vid lägre värde så får systemet fnatt och man vaknade på nätterna av knackandet.
Nu till min fråga, hur hög kan man sätta

?
Jag ställde in den på 10 och det som hände var att cp varvade ner och framledningstemperaturen gick upp, men systemet verkar mycket mer stabilt. Jag sänkte även startvarv för cp till 60%.
Min målsättning är att kunna minska integral och få färre starter utan at det börjar knacka o knäppa igen.