Jag tycker du kan höja den externa CP. 8-10 grader är lite högt delta. Vad har du för extern CP?
Du kan sänka den interna värmebärar-CP med menyn så lågt du vill, men se till att få ett lagom delta över Niben enligt dess manual. Den CP behöver ju inte arbeta hårt för att pumpa runt värmen till UKV.
Vill du undvika kortslutning över UKV så sänker du hastigheten i Nibens CP tills det inte kortsluter längre, dvs till returen från radiatorerna går raka vägen genom T:et till värmepumpen. Gör man det så tror jag VP arbetar så optimalt den kan.
MEN å andra sidan har man ingen nytta av arbetstanken då (utom den utökade vattenvolymen), så det är inte nödvändigtvis fel att kortsluta lite över arbetstanken. Själva syftet med en sån tank kan ju vara att man ska kunna ha olika flöden över VP och över radiatorerna. Dvs Niben får lite högre retur än från radiatorerna, och arbetar med att lyfta tempen upp till framledningen.
Sen tänkte jag passa på att fråga; har du kollat dina radiatorer att inte någon av dem kortsluter? Samtliga ska vara varmare upptill än nedtill.
Så här kan du göra i den ordningen; 1. Kolla alla radiatorer individuellt, att ingen kortsluter. 2. Ställ in din externa CP lite högre hastighet till ett lagom delta. 3. Ställ in Nibens CP att matcha så UKV inte kortsluter.