0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.
Tror det ska vara B0W35 och B0W45, B=brine W=water och siffran efter står för temperaturen.Sen är Danfoss och Thermia samma grejer och kompatibla med varandra.
Ok, så de har exakt samma verkningsgrad också?På Danfoss internationella hemsida står i vilka länder Danfoss online stöds och Sverige är inte med. Vet du om det stämmer?
Du måste kanske köpa Thermia online i Sverige? Men det borde funka ihop med en Danfoss.
Ok,Då är bara frågan, om jag skulle välja en Bosch vp, finns det bra automations regler-möjligheter, eller är det bara Thermia/danfoss som erbjuder det?
Jag hittar ingenting på Bosch hemsida men IVT har fjärrstyrning till sina grejor.Bosch förhåller sig till IVT på samma sätt som Danfoss till Thermia, man säljer samma grejor men med en annan skylt på skalet.
Vill du ha ett externt styr på din maskin, kan du köpa Viessman. Dessa kan du köpa utan styr och eftersom detta blir billigare får du lite deg till att lägga på ditt eget styr Du blir inte tvingad att köpa en maskin med allt inbyggt, du kan välja själv vad du vill ha och inte
Finns flera olika, men om du vill ha utan styr så heter dem 200G och 300G. Dessa är av Duo typ alltså ingen inbyggd beredare.
Har de några ingångar normalt (IVT/Bosch) som man kan styra dem genom med om man vill koppla in sig med externt system t.ex.?
Inte vet jag, men om jag tillverkade en värmepump och köparen knåpade ihop sitt eget styr så skulle inte jag ställa upp på några garantier sen... Skulle tro att Veissmann kräver att man köper till deras styr för att man ska få garanti på grejerna.
Som jag förstått det med Therma/Danfoss link styrningen som jag fattat tycke för så anpassar den flödet eller temperaturen till de behov som finns i värmesystemet. Är det korrekt?
Thermia Optimum styr cirkpumparna mot en inställd tempdiff på både kalla och varma sidan.Man kan då säga att flödet anpassas för bästa driftförhållandet för värmepumpen.Sen styr i princip alla värmepumpar temperaturen mot värmebehovet i värmesystemet.Thermia link är en trådlös kommunikation med en terminal som placeras var du vill i huset, den kan även tydligen styra termostater (usch) också.Värmepumpar trivs normalt inte så bra med termostater, man bör försöka undvika att använda såna, rumsgivare som påverkar värmepumpen är ett bättre alternativ och detta brukar också finnas till alla märken.I databladet för thermia link står det att den optimerar driften och sparar pengar, vilket är en lätt överdrift.Denna optimering man man göra i vilket fall, men det är bekvämare att ha panelen i boutrymmet.Enligt mig är detta en pryl som är mer kul att pillra med än nyttig för driften av värmepumpen, men det är inte fel det heller.
Varför drivs inte värmepumpar så bra med termostater?Jag hade tänkt utnyttja termostaterna till att stänga av flödet till alla rum utom de med klinker-golv sommartid. Är det en dum tanke? Så vill jag ha lägre temperatur i sovrummen som är på övervåningen. Där kommer vi också ha golvvärme - i spårad spånskiva. På nedervåningen är det ingjutet.Du tycker alltså att man inte bör ha termostater för golvvärmen utan endast 1-2 utvalda inomhusgivare kopplade till ingångar på värmepumpen.Förklara mer?Varför vill vissa ändå ha rumstermostater för golvvärmen om det mer ställer till det?