0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.
Att finnarna har så många bilar per capita?Färre stora städer kanske?Billigt att äga en bil som man inte kör så mycket med?Gammal fordonsflotta?
Jämfört med en modern bil är den så lätt att jobba med, allting slipper man åt så lätt i jämförelse. Förstår inte hur utvecklingen kan gå framåt, men ändå bakåt. Eller jag förstår nog... Genom att göra bilarna för jävliga att arbeta med tjänar man mera pengar på servicekedjan, delarna dyrare och svårare att byta, mera pengar för tillverkaren.... Så länge det är en del av en allmän trend inom bilindustrin har folk inget val. Sen packas det in så mycket elektronik och onödigt lull-lull för att locka folk att köpa nya bilar att det blir för fullt med grejer och inte alla klarar av att fippla med bilens canbus för att installera en ny lampa. Måste säga jag avskyr verkligen canbus.
Den som har haft att göra med de sista generationerna bilar innan CAN och andra fältbussar började dyka upp, ser nog lite annorlunda på det. I mer välutrustade och påkostade bilar från sent 80- och tidigt 90-tal höll mängden kablage på att svämma över alla bräddar, det blev helt enkelt svårt att få plats med kabelstammarna under instrumentbrädan och bara kostnaden för kablage drog iväg så pass att biltillverkarna började snåla med kvaliteten på dem (tillverkning hos underleverantörer i låglöneländer mm) så pass att nu när de där bilarna har en del år på nacken, är en ganska stor del av allt krångel med dem svårfunna fel i kabelstammar - interna kortslutningar, avgreningar som har ärgat sönder, sönderskavt kablage på oåtkomliga ställen mm.För övrigt har ju "vanligt folk" alltid sagt att 20-30 år gamla bilar är lätta att meka med medan det är helt omöjligt att göra något själv på en modern bil. På 60-talet vågade folk inte röra något alls i elsystemet på en bil med växelströmsgenerator, på 70-talet vågade man inte pilla på en avgasrenad motor, i slutet av 80-talet blev allt som har med katalysator och lambdareglering att göra tabu, osv osv. Biltillverkarna brukar inte tjäna mycket på servicekedjan, det är snarare så att de flesta märkesverkstäder kroniskt går med förlust och det ägarna tjänar på är nybils- och tillbehörsförsäljning, verkstaden är ett nödvändigt ont för att få sälja nya bilar.Hur som helst, så har ju driftsäkerheten hos bilar förbättrats kraftigt under årens lopp, det är ganska sällsynt att saker direkt går sönder av sig själva under en bils första 10 år i trafik numera.