Låt oss anta följande:
En L/V-värmepump (Foma 6200, dvs identisk med den kända Energicentrapumpen) är inkopplad till en äldre Euronom kombipanna med elpatroner och anläggningen har nu körts på det sättet i några år. Huset används numera som fritidshus och står oftast tomt med bara grundvärme vintertid. Värmepumpen brukar köras med fast kondensering, som regel 52 ºC. Rumstemperaturregleringen sker med rumstermostat som styr cirkulationspumpen. Dock är ett problem att elpatronernas termostater är opålitliga och svåra att ställa ner så lågt att inte de går in fastän värmepumpen egentligen skulle kunna hålla värmen. Alltsammans fungerar utmärkt - så långt värmepumpens effekt nu räcker till - när det finns folk i huset som kan hålla ett öga på anläggningen och stänga av elpatronerna manuellt när de inte behövs, men det hela blir oekonomiskt när huset står tomt med tillslagna elpatroner på vintern.
Nu har jag kommit över en CTC EcoAir 105 v3 och dessutom räddat hela styrsystemet från en EcoEl panna av samma generation. Planen är att låta båda värmepumparna ligga vattenmässigt parallellt, eventuellt kompletterat med en backventil så att det inte onödigtvis passerar vatten genom Foma-pumpens värmeväxlare när den står stilla. EcoEl's styrutrustning får, efter överflyttning till ett Rittal-skåp ta hand om all reglering av de två elpatronerna + EcoAir, hur man gör med shunt och rumstemperaturreglering återstår att se, Foma-pumpen får gå som tidigare på fast temperatur men kanske lite lägre ställd. Det är inte riktigt tilltalande att motorstyra den gamla shunten eftersom den läcker i vissa lägen, kanske bättre att rensa bort den och sätta en annan shuntventil utanför pannan. Men det är tveksamt om ett shuntbyte hinns med i första etappen.
Nu till installationsfrågorna:
- EcoAir har rostfria bussningar för vattenanslutningarna. Behöver man bekymra sig över galvanisk korrosion eller går det bra att gänga in valfritt gjutjärns- eller mässingsrördelar där?
- Vad kan man vänta sig för tryckfall/motståndskoefficient för värmeväxlaren i EcoAir? Rekommenderat vattenflöde är 1000 l/h och den tilltänkta cirkulationspumpen Wilo RS 25/6 har ungefär 4,5 m tryckhöjd vid det flödet, frågan är om värmeväxlaren har så lågt tryckfall att man överhuvudtaget inte behöver bry sig eller om det är säkrast att räkna igenom hela rörinstallationen noga, undvika tvära böjar och T-stycken osv, kanske till och med gå upp till 28 mm rör?