0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Sen är det skillnad på ljud och ljud.. Ljuddata kan inte jämföras rakt av! Det beror på frekvensen dvs 30db pipande ljud är inte samma som 30db lungt luftljud! Ändå är ljudtrycket samma...Jag är fruktansvärt nöjd med ljudnivån på min Daikin som anses vara bland de tystaste på marknaden, både inomhusdel och utomhusdelen är väldigt diskret i sin ljudkaraktär.Det bästa är givetvis om man kan lyssna på lite olika modeller, men det är ju inte så poppis och åka runt o våldgästa folk för att lyssna på deras pumpar..
LG Libero verkar prestera 720m3/h vid 38dB på høgsta flæktlæge: Rent siffermæssig så utkonkurera det de andra (norsk sida)http://www.bauerenergi.no/Varmepumpe/luft-til-luft/Single-LG/LG-varmepumpe-C12SQ-Libero-Veggmodell-6,0kW---COP-4,20-C12SQ-komplett.aspx
Lite jæmførselse (från datablad) av fløde i innedel vid 43 dB ger:Mitsubishi FD-Kirgamin: 750m3/hFujtistu Nordic: 735 m3/hFujitsu ASH12LTCA: 800 m3/hToshiba Polar2 RAS13 (vid 45dB): 696m3/hToshba Polar25: 684m3/hBosch: (vid 40dB): 636m3/hMan kan se att det ær ganska stor skillna på luftmægd vid samma dB.