Ok, tillgången på ved är inga problem. Det gick väl i runda slängar 45-50m3 (ca 20m3fub) denna kalla vinter, iofs tillhör inte pannan de mest effektiva på marknaden, men 35 000 - 40 000kwh skulle nog uppvärmningen landa på. Jag har även en Tulikivi som drar lite ved så nog tänkte jag fortsätta elda ändå så länge hälsan inte sätter stopp

.
Ecopart verkar intressant. Finns det andra alternativ än att koppla in på en slinga i acctanken? Jag tror min Borö bara har en inbyggd förrådsberedare på 200l men tanken är inbyggd och isolerad så jag vill helst inte börja riva i den om det finns andra alternativ?
Jag misstänker att man minst behöver en 8,5kw med nuvarande förbrukning kanske ännu större om man enbart skulle värma med bergvärmepump?.
//Kristoffer