Men M7 är ofta precis lagom stor

Sen kan man fråga sig varför Mercedes, som använde en del M7 förr i tiden, hade en annan gängstigning än t ex Citroën och Zündapp. Jag vill minnas att ISO-standarden säger att stigningen ska vara 1,0 mm (alltså samma som M6), men Mercedes hade en grövre stigning, kanske 1,25 mm.
Och på tal om biltillverkare och gängor, för många år sedan skulle en kompis ha tag på en gängtapp för att rensa upp gängorna för topplocksskruvarna på en Opelmotor. Det visade sig vara M11 x 1,15. Inte helt lätt att få tag i till rimligt pris.
Jämfört med det tycker jag nog att Citroën är föredömligt på att hålla sig till standarder på gängor. Visst förekommer det mer M7 och M9 än man är van vid på t ex tyska bilar (medan M6 är direkt sällsynt), men de går aldrig ifrån standardgängstigningarna om det inte finns någon mycket bra anledning. Till och med hydraulrörsnipplarna har vanlig metrisk M8, M9 eller M12 (beroende på rördimension), det är inte tal om några konstiga fingängor ens där.