om man har ett "trögt system", liten dimension på rören och tex enrörssystem. skulle detta fenomen kunna uppstå då?
det kanske inte räcker med 1 steg i mellan cirkpumparna?
Japp, helt rätt antagande. Jag har också enrör-system med 12mm(!) kopparrör fördelade i två slingor, en på övervåningen och en på undervåningen. Jag kör rad-pumpen på 3:an och beroende på utetemp kör jag VB-pumpen på 1 eller 2. Är utetemp runt noll (ca) eller lägre står VB-pumpen på 1, är det varmare än så står den på 2.
Anledningen till att jag höjer VB-pumpen till 2 är att vid varmare utetemp blir dT annars extremt högt (och därmed sämre verkningsgrad). Dock innebär det att flödet över VB blir betydligt större än flödet över radiatorerna, vilket inte är så lyckat. Man får göra en avvägning. Men vid högre utetemp värms elementen inte ofta (i alla fall i mitt hus), då försöker jag istället optimera för varmvattenproduktion. På sommaren kan man skrämma upp VB-pumpen på 3:an, för då är det ju noll produktion värmevatten.
Jag har också monterat en volymtank (det har purjo också gjort) på framledningen och flyttat T1 till efter volymtanken. Blev en stor skillnad, jämnare temp inne och färre starter på VP (och längre gångtider). Det är kanske något att fundera över?
Om du överväger att byta element kontrollera att rörsystemet i radiatorkretsen klarar av att transportera tillräckligt med energi för att kunna öka effekten i radiatorerna. Jag har det inte efter det är 12mm rör, men jag värmer till-luften i ventilationen mha värmepumpen för att kompensera en del för detta. (läs mer om min anläggning, länk i signaturen)