Hej forumfolk!
Häromdagen beställde jag en Fujitsu Arctic ASYB 09 LD, 6,1 Kw. Tyckte att priset 13500 kr med installation och fem års totalgaranti var en bra affär.
Självklart finns det säkert bättre pumpar, men kanske inte till det priset.
Har en fundering kring placering. Bor i ett hus i mälardalen som är byggt -73. En plans med källare ytan är 116m2 boyta samt lika stor källare. I källaren är inneväggarna isolerade (reglade väggar). I källaren står en tullikivi täljstensugn (byggd på plattan) som vi eldar mycket i.
Har ett mekaniskt frånluftsventilation och tyvärr suger den såklart ut uppvärmd luft, men man måste ju har bra luft inne. Förmodligen kommer installationskillen placera innedelen i vid trappan ner till källaren. Då hamnar pumpen ganska exakt över tullikivin.
Tänkte bara köra med en innedel till att börja med. Men klarar pumpen jag beställt att trycka ner varm luft i källaren också, eller är det två innedelar som gäller. På ovanvåningen har vi ganska öppen planyta.
/Magnus