Bästa forumläsare.
Vi har installerat bergsvärme för ett tag sedan och eftersom vårt hus ligger i en tätort så är det relativt trångt vad det gäller tillgång till ledig bergsvolym. Saken är den att våra grannar önskar borra ett nytt hål (har redan ett) och jag hoppas få svar på ett par frågor så att jag bättre kan ta ställning till det i mitt grannyttrande.
1) Gällande värmeuttag ur berget, är det någon skillnad med djupet, d.v.s. tas mest värme ut nära markytan, i botten av hålet eller är det jämnt fördelat över hålets djup?
2) 20 m är den gräns som Miljöförvaltningen sätter som krav på medelavstånd mellan borrhålen men jag antar att det har en viss säkerhetsmarginal. Vad vet man om hur nära hål kan vara utan att påverka varandra om man bortser från eventuella säkerhetsmarginaler?
3) Vårt hål och grannens blivande hål är båda borrade med lutning, c:a 7 grader. Är det under de förutsättningarna någon skillnad om de är närmst varandra vid markytan eller i botten av hålen? I så fall varför?
4) Grannen hävdar att deras leverantör har sagt att det nya hålet måste vara lika djupt som deras befintliga om de ska användas
parallellt/samtidigt med en och samma pump. Kan det stämma? Låter konstigt tycker jag.
5) Om man har ska borra två hål med ett medelavstånd på 20 m, är det då någon skillnad mellan att borra dem parallellt så att medelavståndet är 20 meter över hålens hela djup eller så att hålet har större avstånd i början/slutet och mindre i andra ändan men fortfarande ha ett medelavstånd på 20 m, t.ex. 40 meter i början och 0 m i slutet eller tvärtom?
Tack på förhand.
mvh Ola