Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?  (läst 5282 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad ingsva

  • Nybörjare
  • *
  • Antal inlägg: 2
  • Karma +0/-0
Hej på er,

jag en sån där rackarn's 310P.
Minimalt med inställningsmöjligheter. huvuddunk
Precis som en del andra här på forumet så är jag störd över att el-patronen jobbar så förbaskat mycket.
Det blir dyrt i längden.  :'(

Jag skulle vilja att patronen kickar in när tempen gått ner till ex 40 grader. Men det går inte att på något sätt att styra detta enligt NIBE supporten.

Eller att patronen jobbar när jag vill. Fast jag vill inte gå till pannan så fort jag kommer hem för att sätta igång patronen.

Eftersom vi bara är 2 pers i familjen så skulle jag vilja att patronen var avstängd mellan 08-15 och 22-03. Det skulle innebära 12 timmars besparing av patronens förbrukning.
Jag hoppas dock att temperaturen inte hinner sjunka under beräknad framlednings-temperatur.
Gör den det så får jag väl minska antalet avstängda timmar  ^-^

Efter ett lång samtal med Nibe-supporten så kom vi fram till att man TEORETISKT skulle kunna göra på följande sätt:
Montera en bygel i anslutningsplinten (s15 i manualen) för att uppnå en brytande kontaktfunktion.
Och sedan montera en timer enligt den högra undre bilden.
Jag är ingen elektriker så jag har inte en aning om hur man gör detta.

Om jag inte har misuppfattat allt så är min fråga:
Någon som gjort eller hört talas om en sådan lösning??



Utloggad svenske kocken

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Utanför ÖSTERSUND
  • Antal inlägg: 7750
  • Karma +12/-7
  • Kön: Man
  • Jag älskar värme!
Ett billigt kopplingsur (segment ur där du lätt kan ställa in tiden genom att "vippa" på små plastbitar) löser dina bekymmer, är du osäker så ta hjälp en elektriker fixar det lätt på en timme.
Thermia TWS 6 148 m aktivt och boende i villa 1-plan med källare 122m²/plan Ca:220m² uppvärmt till 21° och ettrörssystem i 4 slingor med 4 radiatorer på varje slinga, mekanisk vent med vvx bygd 1980 mitt i Jämtland, vp inkopplad juli -05, separat mätare på värme och varmvatten.

Utloggad R Göran

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Mariefred
  • Antal inlägg: 208
  • Karma +0/-1
SV: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?
« Svar #2 skrivet: 02 april 2009, 23:40:40 »
Det handlar om att utnyttja funktionen för effektbegränsning dvs att man skall kunna begränsa momentana uttag av effekt i ett hus. Ganska smart förslag av Nibe. Men du behöver någon med kunskap om elektronik till hjälp. Eftersom det rör sig om lågspänning behövs ingen certifierad elektriker. Vad man gör är att koppla ett tidur med separat krets för slutning/brytning av SELV-kretsen i Niben.
Mariefred. Nibe 310P, 115 kvm, välisolerat hus plus gäststuga 30 kvm och källare 40 kvm på underhållsvärme. Total årsförbrukning ca 11.000 kWh varav värmepumpen drar 5.500 kWh. Gäststuga enbart el.

Utloggad Mossfeldt

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Hagfors, Värmland
  • Antal inlägg: 244
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
    • Min logger
SV: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?
« Svar #3 skrivet: 03 april 2009, 14:22:08 »
Jag hör också till skaran som förargas över avsaknaden av styrning på 310P.
Denna veckan har jag knappt kört elpatronen alls då det bara är jag hemma, flickvännen reser mycket i jobbet.
Innetemperaturen ligger på 19-20 grader. Vissa dagar har även pumpen slagit av sig då min inglasade altan ger redigt med tillskottsvärme och bortemot 23.00 så ligger tempen fortfarande på över 40 grader.
Under natten sjunker temperaturen ytterligare ned mot 30 där ligger den tills eftermiddagen, då orkar pumpen precis hämta hem det som fattas. Lite tvv har jag fått, till disk och köksbestyr. Duschar gör jag på jobbet.

Jag är på jakt efter ett segmentur med nattsänkning. (min bror har ett sådant i sin fjärrvärme som jag tror skulle passa ypperligt)
Med ett sådant ur kan man välja att rundstyra via plinten för att slå av elpatronen under natten (blir som nattsänkning) och under dagen när man är på jobbet. Eftersom det är ett veckour kan man även ställa in så att elpatronen går under helgen, tror jag.
Uret har valen nattsänkning enligt ur, konstant nattsänkning eller normal drift.

Det skulle även kunna användas för att styra innergivaren med en fast rumstemp för att på så vis få pumpen att ta ned framledningstemperaturen men inte slå av elpatronen.
1½-plans villa på 140 m2, byggår 1991.
Frånluftsvärmepump Nibe 310P och från 2010-01-19 även en luft/luft-pump MSZ-FD35VABH.
Mål att komma under 10MWh/år.
Logger 2020 under ständig utbyggnad.

Utloggad ReineW

  • Nybörjare
  • *
  • Stad/land: Örebro
  • Antal inlägg: 6
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
    • Min hemsida
SV: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?
« Svar #4 skrivet: 10 mars 2010, 16:05:12 »
Om man begränsar elpatronen via rundstyrning påverkas väl även varmvattnet? Det jag skulle vilja kunna göra är att dra ner på enbart värmen typ på samma sätt som när man drar ner ratten "förskjutning värmekurva" i botten så cirkpump o allt stannar. Finns det nån smart lösning för det? Jag är på väg att montera en hemmabyggd RG-10 inomhusgivare, tänkte om man kunde bygga vidare på den och sänka kurvan på nåt sätt via t.ex. 1-wire?

Utloggad gurravasa

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 308
  • Karma +0/-0
SV: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?
« Svar #5 skrivet: 10 mars 2010, 16:17:20 »
Jag har en 360p och jag har kopplat en timer till samma plint där man kan koppla in en termostat för att sänka värmekurvan med önskat värde. Jag har även kopplat en timer som blockerar elpatron. Jag använder vanliga 220v timers kopplade till potentialfria relän.
Hemma: 150+50 kvm, Nibe 360P och vattenburen golvvärme i träbjälklag
Jobb: 210 kvm, Nocria 14 + stödelement

Utloggad R Göran

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Mariefred
  • Antal inlägg: 208
  • Karma +0/-1
SV: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?
« Svar #6 skrivet: 18 mars 2010, 18:24:26 »
Ett ställbart termostat kan du köpa på Conrads. Stoppa in givaren i ett av de lediga tankrör som finns. Koppla elen till effektbegränsningsplinten (lågspänning). Med detta kan du styra när elpatronerna skall slå till. En kanske bättre lösning är en timer, som ansluts till effektbegränsningen och bryter elpatronerna mellan låt säga 0700-1300 om man inte är hemma. När sedan värmen ute stiger under dagen blir det lättare med pumpen att få varmt. Man får väl vara lite försiktig om det är rejält kallt. Man bör nog aldrig gå under 40 grader och när man kommer hem bör det väl vara 50 grader igen.

Mariefred. Nibe 310P, 115 kvm, välisolerat hus plus gäststuga 30 kvm och källare 40 kvm på underhållsvärme. Total årsförbrukning ca 11.000 kWh varav värmepumpen drar 5.500 kWh. Gäststuga enbart el.

Utloggad Josth

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 10451
  • Karma +4/-2
  • Kön: Man
SV: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?
« Svar #7 skrivet: 26 mars 2010, 09:14:13 »
När min 310P var ny ställde jag frågan till husföretaget om bl.a. "nattsänkning" som jag tyckte borde funnits. Fanns några år tidigare, funktionen kom väl på 60-talet till vissa oljepannor.  Svaret blev att denna funktion togs bort i början på 90-talet eftersom man inte tjänade på detta i moderna välsisolerade hus med lågtempradiatorer och styrd ventilation. Går åt energi att återhämta temp och det tar lång tid. Bättre hålla konstant temp. Behövs i så fall en längre period av temperatursäkning för att tjäna på det. Om man vet man ska elda kaminen nästa dag eller kan koppla givarkabeln till SMHI väderprognos Sc:,h om huset värms av solen nästa dag så är det naturligvis andra förutsättningar för nattsäkning.
1½-planshus byggt i slutet av 90-talet. 169 kvm + fristående garage 35 kvm. Kryp-/balkgrund numera tätad och avfuktare DS15 inkopplad. Vattenburet ettrörssystem med radiatorer i fyra slingor. Nibe 310P tillverkad 1997. Service: Kompressorbyte 3 ggr samt byte förångare, expansionsventil, torkmedel, pressostat, elkondensatorer, cirkulationspump, säkerhetsventil och ny kraftigare fläkt.

Utloggad svenske kocken

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Utanför ÖSTERSUND
  • Antal inlägg: 7750
  • Karma +12/-7
  • Kön: Man
  • Jag älskar värme!
Man tjänar alltid på att sänka temperaturen därför att ju mindre skillnad det är mellan ute och inne dess mindre energi "läcker" det ut genom väggarna. Den "förlust" man får vid temperaturhöjningen kompenseras av den "vinst" man får under temperatursänkningen (ingen energi behövs då). Så "förtjänsten" är skillnaden mellan den högre värmeförlusten vid den högre innetemperaturen och den lägre förlusten vid den lägre innetemperaturen, För några år sedan räknade man med 5 % per grad, vad man räknar med i dagens hus vet jag inte.
Thermia TWS 6 148 m aktivt och boende i villa 1-plan med källare 122m²/plan Ca:220m² uppvärmt till 21° och ettrörssystem i 4 slingor med 4 radiatorer på varje slinga, mekanisk vent med vvx bygd 1980 mitt i Jämtland, vp inkopplad juli -05, separat mätare på värme och varmvatten.

Utloggad gurravasa

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 308
  • Karma +0/-0
SV: Någon hört talas om en timer till Nibe Fighter 310P?
« Svar #9 skrivet: 26 mars 2010, 20:36:26 »
Det man får tänka på när man har en FLVP är att tempsänkningar kan göra att kompressorn slår av, sen när man höjer igen så får pannan mycket att jobba med och kompressorn räcker inte till utan elpatronerna går in. Eftersom värmen från kompressorn är billigare än elpatron-värmen så kan det bli så att sänkningen inte ger någon vinst. Visst går det att få till tidsstyrda sänkningar som sparar pengar men bör nog tänka lite på när man sänker och hur pannan jobbar.
Hemma: 150+50 kvm, Nibe 360P och vattenburen golvvärme i träbjälklag
Jobb: 210 kvm, Nocria 14 + stödelement

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!