En seriös kyltekniker borde kunna klara av det mesta i sådan här felsökningsväg. Tack så mycket för hurtig feedback Torbjörn!

Hur får man tag på en seriös kyltekniker?

Min värmepump ger ingen värme just nu...kompressor var varm men ger ingen värme och cirkulationspumpen funkar...på både värm och kalla sidan.......Hade ett tryckfall på expantionskärlet och en servicemann kom och skulle efterfylla kollektorvätska men han hade glömd handpumpen så han ville komma tillbaka nesta dag. Har inte fått faktura än men ska bli spännande att kolla om jag måste betala för två gånger uppmöte, körning etc.... När han var där första dagen slog han av värmepumpen då den inte gav någon värme. Jag frågade om inte något fryser då det var rätt kalt ute just då om man slår av både vp och cirkulationspumpen för kollektoren? Jag fick till svar Inga problem!
När värmepumpen skulle startes upp igen efter påfyllningen nästa dag så stoppade värmepumpen helt upp dvs all el blev borta just när kompressoren skulle starta tror jag - efter ca 5 min återstartsfördröyning. Då rök proppsäkringarna i säkringsskåpet. Provade att bytta proppar flera gånger men proppsäkringarna rök värje gång. Detta har aldrig hänt förut.
Jag funderar på vad som händer om tex det är for lite vätska i kollektoren dvs mycket luft och cirkulationspumpen avslagen kan det frysa i kollektoren då??? Och när man startar upp igen kan isbitar då sätta sig fast nånstans och orsaka crash/havari eller går inte det??
Jag frågade om vad som var fel, men han kunde inte reda ut det....och jag frågade om det var för lite köldmedium eller om något var fel med kompressor. Han sa att jag måste få tag på en kyltekniker.....efter mycket fram och tillbaka skulle kylteknikern komma. Men nej då han kom inte som avtalat jag satt och väntade och hade tagit fri från jobbet en hel dag för att få vp i ordning. Fick ny tid veckan efter,tok fri från jobbet nu igen och jag skulle vara förste kund den dagen. Firman ringer kl 0700 och kyltekniker har blivit sjuk, men man skulle prova att få tag på en annan tekniker som kunde komma någon gång under dagen och efter 3-4 timmar ringer en som säger han kan komma. Denna servicemann som dom hade skickat hade dom endast skickat iväg för att inte utebli från kunden två gånger i rad tror jag.....jag tror inte han dom skickade var auktoriserad kyltekniker. Han kunde inte säga vad som var fel. Om det var kompressor, kondensor, förångare, för lite kölmedium, läckage eller fel med räle. Han kunde ej heller svara på om man kunna fylla på med r407c på vp som kölmedium.
Konstigt nog så var det nu inga problem med att vp stannade (att all el blev borta) kanske pga att jag hade bytt till nyinköpta tröga säkringar 16A. Men det blev ingen värme från vp och jag tror inte kompressoren startade själv om vp var på och cirk pumpen gick etc.
Verkar som att dom flesta inte vill reparera någonting eller endast kan att fylla på kollektorvätska evt interesserad i nysal. Han frågade om jag ville ha en offert på ny vp installerat. Vad skall man säga

.....man köper ju inte ny bil om endast klossar och skivor måste fixas...... Först vill jag veta vad som är fel ....... vem vet?? är det för mycket att förlanga som konsument vad tycker ni??
Blev mycket info här mer detaljerad info om vpsystemet följer under jfr Torbjörns frågor.
Tacksam för alla svar
Mvh Tobben
Men det filter och det relä du pratar om, vad är det för komponenter närmare bestämt? Det filter som jag ref till är et "refrigerant filter drier 048s No23u1234 R12 22 502 och är blått på färg max ca 15 cm långt och diameter som en colabox tror filter kommer från Danfoss om jag kommer ihåg rätt och sitter före eller efter inspektionsglaset för köldmedium inuti i själva värmepumpskåpet. Det är vel et filter som rensar köldmediumet/gasen tror jag då det står att det är för R12 R22 etc...?
Filter för kylmedium, brine, varmvatten, luft eller...? Vad har relät för funktion i sammanhanget? Gäller det hela någon viss specifik modell/märke av värmepump?Vilken funktion själva relät har det vet jag inte men kan man rent fysisk kolla på et relä om det funkar eller inte funkar som på säkringar när proppen går eller måste man mäta med multimeter etc.......? Det finns många räle i värmepumpen och ett av dom ljuser. Relät är av ljusbrun gjenomsiktlig plast och har benämningen RH2B~UL i front och på sidan står det 22Z31 rele eller rebe?
Jag har en Combi värmepump typ DST-5 (380v3N50hz 16A) med 2X300 m jordvärmekollektorslynga (PEM 40x2,4) som har en grundfos CH4-20 (220v)som cirkulationspump på den kalla delen. Expansionskärl är från flexcon 18 ltr och vvb är från Combi och på 190L med egen shunt och wilo cirkulationspump för den värma sidan.
Combi Värmepump är från Lodam energi
www.lodam.comett danskt företag som nu mera har Nibe som ägare sedan 1998 och som säkert är underleverantör åt Nibe idag på styrning och automatik då värmepumpdelen flyttade till Markaryd 1998 - NIBE. (I 1997 vann Combi värmepumpsystem ett europeisk pris för bästa effektiva vp system för märkvärme/jordvärme)
Det är en "ren" värmepump (med det menar jag extern vvb , expansionskärl, shunt och cirkulationspump kalla och värma sidan) värmepumpen har en bristol kompressor typ H23A623DBE med R22 som kölmedel org kap 2,6 kg. Nom avg effekt 11,5 kw och max effektförbrukn 5,8 kw. Max framl temp 55 *C. Lågtryckspres 1 bar och högtryckspres 26 bar.
Vet att ny bristol kompressor går att få tag på om kompressor är defekt men dom har en hög ljudnivå. Men det fins väl bättre kompressor typ Copeland scroll ZR eller nya rotationskompressor från Tecumseh och få tag på?? har lest nånstans att dom går att nytta för att bygga om från R22 till R407c. Nån som vet om någon bra kompressor?? och någon som är bra på att bygga om från R22 till R407c?
Innanför själva inspektionsglaset till köldmediumet står det DRY uppe och WET nede och en grön prick i mitten. Runt på vänstersidan står det PB35 BAR/80*C och på höger sidan står det MWP500psig/175 F Denna info betyder väl att man max kan ha denna spec på köldmedium. Hur är det med R22 versa R407c mht som evt ersättare för R22 om det är för lite köldmedium på vpsystem?
Om Värmepumpen inte ger nog värme och tappvatten så finns det automatik som kopplar inn brännare som en spets. Har även möjlighet att nytta vedpanna och elpatron på en gammal Albin panna... vilket jag gör nu när vp inte funkar...
Hade besök från en rörmokare tidigare och han anbefallde att endast nytta akkumulatortankar vid vedeldning? är det rätt eller bör man nytta dom hela tiden är 2 styck a 500ltr/1000ltr tror jag ... kommer inte ihåg just nu? Jag har endast element ingen golvvärme och dom flesta element 17 st är av gamla klassiska typen och 1 st FM eller Wirsbo handukstorkare.
För alla kylmedier gäller att trycket är kraftigt beroende av temperaturen, om vi antar att anläggningen står stilla så att samma tryck råder överallt, och kylmediet existerar i både vätske- och gasfas. Där måste man läsa på en del och studera mollierdiagram för kylmediet i fråga för att avgöra saken bestämt.
Det gamla kylmediet R22 motsvaras närmast av det moderna R407c. Men därmed inte sagt att man utan vidare kan fylla R407c i en gammal anläggning som från början är konstruerad för R22..Hur kollar man vilket köldmedium som kan fyllas på en gammal anläggning beräknat för R22???
R134a ersätter det gamla R12, men samma sak gäller även där.
R410a har kommit till på senare år främst för luftvärmepumpar som ska gå med låg förångningstemperatur, i sådana fall är R407c inte så lämpligt. Rent allmänt brukar det vara frågan om högre tryck för R410a än för de andra kylmedierna, för att undvika olycksfall vid tryckmätning eller påfyllning har man för säkerhets skull använt en annan gänga på serviceventilerna för R410a än för alla andra kylmedier. Det går alltså inte utan vidare att koppla in ett äldre manometerställ till en värmepump som är avsedd för R410a.