När det gäller badrummet och om det inte är något jättebadrum, så skulle jag rekommendera dig att lägga vattenburen golvvärme. Det är jätteenkelt och om du bara låter bli att lyssna på Wirsbo och andra, så ansluter du värmeslingan som en vanlig radiator men med strypning så fungerar det fint.
Har i alla fall två rum med klinkers (badrum + tvättstuga) som är monterade på det sättet och det fungerar alldeles utmärkt och behövs ingen extra cirk-pump för det.
När det gäller kök (och om du skulle montera det i något annat större rum) så behöver du pushar för det (en shunt med cirk-pump som ger golvvärmen lägre värme på vattnet och högre cirkulationshastighet). Det är ju inget som är besvärligt, bara en kostnadsfråga (Push12-an kostar 3,000:-).
LK har tom. ett färdigt kit för denna typ av installation som innhåller en termostat och en strypning typ, dvs ingen shunt eller cirkulationspump. Funkar fint på hyfsat små ytor.