0 medlemmar och 2 gäster tittar på detta ämne.
det är lättare för "skrivar-ägare" också,dessa hava ingen köldmediekungörelse, eller elsäk i fickan när de byter bläckpatron !! tänk er vad alla återförsäljare hade varit lyckliga om det funnits en "insticks-H16-ersättningskompressor" mvh.ACE
Vad gnäller ni för?Det finns ju insticks ute-enheter för Panasonic E9DKE. Tog 45 minuter inklusive papperarbetet. Nya enheten var märkt 2007.8 Om den är "H16-fri" återstår att se.PS 45 minuter var vad det tog mig att byta färgpatroner första gången oxå.
Livet är lättare för en L/L pump ägare. Åtminstone om man har Panasonic.-H16 larm.....Byt utedel genom att fylla i formuläret på LMG's hemsida-Gnisslar fläkten....Byt innedel genom att fylla i formuläret.OK. Stativet finns ju iallafall kvar. Borde hålla åtminstone 40 år.
Jag skulle nog påstå att motorskyddet är den enskilt viktigaste komponenten i en trefasvärmepump - om det inte fungerar så brinner kompressorn.Utan undantag.