Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?  (läst 16564 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad vespaman

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Sundbyberg
  • Antal inlägg: 162
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • -- Funkis -38 --
Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« skrivet: 23 juni 2007, 15:24:50 »

Då mina radontweakar inte har gett det önskade resultatet, tänkte jag nu falla till föga och montera sug. GDS är det som gäller, eftersom jag inte kommit upp över bidragsgränsen. Tänker mig att jag kör med ett antal 70mm PVC rör (tex 2 stycken i ett 6,5*3,3m rum) utspridda i källaren, kanske 4-5 totalt. (89m2).

Hur låter detta? (medelvärde runt 270bq i källaren/sutterängplan, markradon för nästan hela slanten. Vill ner under 100)

Fråga 1; hur gör man enklast hål i betongplattan? Att borra med mindre borrar i en cirkel är ju en uppenbar lösning, men det blir kanske onödigt jobbigt att sedan täta om man gör så?

Fråga 2; någon som har en känsla för om detta kan vara ett lämpligt antal hål att borra (dvs 4-5 på 89m2)?


Jag vet att det är svårt att svara på detta, men alla svar är av godo, då jag helst inte vill perforera plattan i onödan..  :)


Utloggad Roland

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 9882
  • Karma +19/-4
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #1 skrivet: 23 juni 2007, 15:56:31 »
Hade ca 200 Bq/m3 i boendedelen och installerade en fläkt med en enda utsugspunkt i den ca 80 m2 stora källaren på den plats oljepannan hade stått, var ändå tvungen att bila bort fundamentet till pannan. Fick ner halten till 20-30 Bq/m3 vilket är rätt nära utomhusluft.

Jag blev förbluffad över resultatet, jag hade inte väntat mig så stor skillnad med tanke på att jag var rätt säker på att fläkten skulle suga bara från en begränsad yta då det verkade vara dåliga förutsättningar för bra resultat. Bottenplattan saknar kapillärbrytande skikt under. Plattan verkar vara gjuten direkt på den utgrävda marken. Efter regn kunde det bildas saltavlagringar på källargolvet innan dräneringen fixades till så golvet är poröst.
5 kW IVT C5 med 118 m aktivt hål (Cirka 0 grader på KBin på senvintern) i Danderyd som värmer 118 dåligt isolerade m2 i ett plan. Genomsnitt/år maj 2002 till maj 2013: 4095 driftimmar/år, 790 kWh/år tillsatsel. Pumpen klarar ca -3 utan tillsatsel.

Utloggad Mälarstad

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 10
  • Karma +0/-0
  • Jag älskar värmepumpar!
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #2 skrivet: 23 juni 2007, 19:36:05 »
Jag skulle rekomendera dig att ta hjälp av en håltagare.
Du behöver komma ner under plattan för att ta upp en
del material / radonbrunn/ där det enbart finns luft att suga
för fläkten. Ett hål på 10 cm. är att föredra för detta.
Tätar gör man med fogskum och ev. våtrumsspackel i golvet.
Två hål skall räcka för ditt hus.

Utloggad pictorhayes

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 30
  • Karma +0/-0
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #3 skrivet: 23 juni 2007, 21:11:59 »
Radonbrunn är något helt annat! (En slags brunn grävd i anslutning till en eller flera fastigheter i avsikt att
dränera ett stort område på Radongas).
Tycker gott att du kan gå ned i diameter till tex. 50mm om du gör så pass många som 4-5 anslutningspunkter.
Skulle det visa sig (mot förmodan) att det inte är tillräckligt, så gör du bara ytterliggare ett par.
En eller två stora hål kan räcka, men 4-5 mindre är säkrare. Huruvida du måste gräva ur i hålets underkant
beror på hur markanläggningen ser ut under bottenplattan. Är det hyffsat väldränerat med poröst material så
behövs ingen störe "urgrävning".

Utloggad T-bird

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 130
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Kan man klaga på att förbrukningen vart för låg,?
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #4 skrivet: 24 juni 2007, 18:15:44 »
Får man radon från marken under huset är ju marken porös annars kommer ej någon radon in i huset!
Uppsala domkyrka har radonbrunnen utanför kyrkan,och det bildas ett undertryck i marken som gör att det ej kommer upp någon radon i kyrkan!
Radhus 2 plan 120 m2 träfasad byggt -84 hälften tvåglasfönster,resten isolerglas direktel elradiatorer frånluftsvärmepump för varmvatten.
Sanyo 123 lvp installerades sep -06
140.9 watt i snitt senaste 8676.5 tim  1222.6 kwt för lvp. 13656 kwt totalförbrukning för huset år2007.Inga elrdiatorer på sedan lvp-monteringen.6pers .Frånluftsvärmepump för varmvatten.

Utloggad Carl N

  • Manual-nörd
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 30537
  • Karma +20/-8
  • Kön: Man
  • Alien snowman.
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #5 skrivet: 25 juni 2007, 07:44:04 »
Jag har själv funderat på det där med radon (hade 210 bq i souterängvåning), det enda jag gjort är att öka tilluften lite för att minska undertrycket i huset. Men i princip skulle man kunna gräva en brunn bredvid huset och skapa ett undertryck där för att slippa få in gasen i huset (huset står på en sandbädd)?
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.

Utloggad pictorhayes

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Antal inlägg: 30
  • Karma +0/-0
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #6 skrivet: 25 juni 2007, 21:22:29 »
Jag har själv funderat på det där med radon (hade 210 bq i souterängvåning), det enda jag gjort är att öka tilluften lite för att minska undertrycket i huset. Men i princip skulle man kunna gräva en brunn bredvid huset och skapa ett undertryck där för att slippa få in gasen i huset (huset står på en sandbädd)?


I princip ja! Men i praktiken gör man det mycket sällan för en enstaka villa. Det är overkill och kostar mycket mera än
att installera Radonsug, passar bara i vissa marktyper (geolog bör anlitas) och kräver byggnadstillstånd (ges oftast inte
för enskilld småhusfastighet i tättbebyggt område).
« Senast ändrad: 26 juli 2007, 13:24:12 av pictorhayes »

Utloggad vespaman

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Sundbyberg
  • Antal inlägg: 162
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • -- Funkis -38 --
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #7 skrivet: 05 juli 2007, 17:12:55 »

OK, finemang!

Tror att det är rätt glest under kåken, runt den är det iaf relativt stora hålrum mellan stenarna när man grävt sig ner en bit, men det lär man bli varse när man borrat. ( befinner mig just nu på semester i frankrike, så resultatet får man vänta någon vecka på.. )

50mm rör låter ju enkelt och bra! Hur bär man sig sedan åt för att sätta lagom undertryck i systemet, dvs hur tar man rätt på vad som är lämpligt? Skruvar man bara upp fläkten tills det (förhoppingsvis) börjar märkas på radonmätaren?
 

Utloggad vespaman

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Sundbyberg
  • Antal inlägg: 162
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • -- Funkis -38 --
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #8 skrivet: 10 juli 2007, 22:01:47 »

 ..hemma igen.. (fy vilket väder!)

Har nu, med hjälp av min Hitchi och ett betonghålsågset (puh) från Jula, gjort 2 små hål i det rummet som jag håller på att renovera. Det gick ganska bra, med undantag att hålsågen gav upp mitt i andra hålet, genom att sönderfalla i delar. Tvekade om jag skulle ge mig iväg till Jula igen för att se om jag kunde få den utbytt. Dock, till min stora förvåning var det inte några problem, även om den var rätt sliten efter 15 cm tjänst.

Nå, nu är hålen borrade, och under var det en 5cm hårdpackad sand som jag sög upp med grovdammsugaren, och under detta lager var det sten/grus. Har gjort ett litet hålrum på en 10x10 cm, och det känns som att det kan räcka.

Sedan gick jag upp o käkade middag o kollade tv ett tag. Och nu till det intressanta (?)  :) gick ner o kollade över läget, kikade på radonmätaren... "Error 3" ! Vad betyder det? Kanske att det stiger för fort, eftersom jag läste av ett nytt rekordvärde när jag startat om den; över 380! Det på några timmar, det kommer nog att vara ett rätt högt värde i morgon när jag läser av... Stänger dörren till källaren under natten! Men det visar att det finns något där under som ska väck!

Har även skaffat 50mm avloppsrör som bör göra susen, tanken är att i slutändan, alla 50mm uptagningshål skall summeras i ett 75 eller 100 mm rör.

Frågan som är kvar är, ungefär vilket undertryck man måste skapa? Vad är normalt? En enkel kanalfläkt lär väl knappast räcka, skulle tro att man måste ha en tangentialfläkt för att det skall vara tillräckligt?


Utloggad messer

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1203
  • Karma +3/-4
  • Jag älskar så gott det går
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #9 skrivet: 11 juli 2007, 02:06:47 »
Hej

Jag kan inget om radon men undrar om det är så att radon är en gas som är lättare än luft och därför stiger?
Sen förstår jag inte riktigt varför man skall skapa undertryck, jag menar om man gör ett hål i plattan och suger upp ett undertryck så kommer väl radongasen fortfarande att stig uppåt.
Skall man inte liksom vädra ut radongasen genom att skapa luftväxling under plattan?

Mvh
Messer

Utloggad Art Deco

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Stockholm
  • Antal inlägg: 2102
  • Karma +9/-4
Friskt kopplat - hälften brunnet ....

Utloggad hplp

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Lund
  • Antal inlägg: 3087
  • Karma +4/-3
  • Kön: Man
  • Jag älskar värme, men inte för mycket.
126kvm 1plan IVT490 Skåne. 2 vuxna 22grader i huset. Beräknad tot årsförbrukning el 12500kWh. Inkl. ytterbelysning som drar ca 150kWh. IVT 490 förväntas dra ca 5800kWh av det totala. Men som vanligt så spricker det förmodligen. Det gjorde det inte,5400 blev det, tack du globala värmare, 400 spänn att rumla för.

Utloggad vespaman

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Sundbyberg
  • Antal inlägg: 162
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • -- Funkis -38 --
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #12 skrivet: 17 juli 2007, 22:18:21 »
Hej

Jag kan inget om radon men undrar om det är så att radon är en gas som är lättare än luft och därför stiger?
Sen förstår jag inte riktigt varför man skall skapa undertryck, jag menar om man gör ett hål i plattan och suger upp ett undertryck så kommer väl radongasen fortfarande att stig uppåt.
Skall man inte liksom vädra ut radongasen genom att skapa luftväxling under plattan?

Mvh
Messer

Hej, radon lär skall vara tyngre än luft. Men det bildas ett tryck i marken, som trycker gasen upp i husen. Genom att skapa undertryck, så minskas läckaget in i huset.

Utloggad Roland

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 9882
  • Karma +19/-4
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #13 skrivet: 18 juli 2007, 20:12:17 »
Använder en KV100M från Kanalfläkt AB men kommer inte ihåg vad den har för data. I mitt fall är flödet förvånansvärt stort när den suger.
5 kW IVT C5 med 118 m aktivt hål (Cirka 0 grader på KBin på senvintern) i Danderyd som värmer 118 dåligt isolerade m2 i ett plan. Genomsnitt/år maj 2002 till maj 2013: 4095 driftimmar/år, 790 kWh/år tillsatsel. Pumpen klarar ca -3 utan tillsatsel.

Utloggad vespaman

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Sundbyberg
  • Antal inlägg: 162
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • -- Funkis -38 --
SV: Hur göra hål för radonrör i källar-plattan?
« Svar #14 skrivet: 26 juli 2007, 18:31:45 »

"När den suger" - menar du att den inte alltid gör det, eller menar du rent allmänt att det är ett högt flöde?

Har du en elektronisk varvtalsstyrning av den, och har du installerat själv (isf hur kom du fram till att flödet var lagom?)?

Tack för referensen till den fläkten iaf, då ska jag ge mig ut på jakt efter en sådan!

 Micke

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser
Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!