Ingenjörn.... yrkesbroder

Jag har massor av timmar på en 25 kw IVT vp och en 25 kw elpanna som styrs från VP, men med en annan meny.... egentligen för oljepannstyr!!!
Där kan man labba med ramptider också, men den är så svår så det är bedrövligt!!!!
Det gick inte att få till nån vettig drift...... på min bestämda inrådan flyttade dom givaren till stigen då funkade det 90% bättre.
Nu sen har jag hört här att i stora system brukar dom göra så.
Svårt att styra på returen när det är mycket stora vattenvolymer.
Hur jag än rattade så gick elpannan för länge och stegade ur för långsamt. Med påföljden att returtempen fortsatte att stiga sen elpannan gått ur ända tills returtempen släckte även VP vid varje driftcykel trots svinkyla !!!!!!! mycyket dåligt!!!
Installatören slätade över med att jo riiiktigt bra är det kanske inte men acceptabelt. Elpannan fladdrade hela tiden var inte i neutralzon alls utan ökade eller minskade... osså vp stoppade vid varje driftcykel, den står ganske länge sen pga av minsta stopptid.
Det var så man ville gråta

Det fårvånar mig lite dom har byggt in sig i ett hörn, med en styr som jobbar med start o stopptemp, mera exakt o lättjobbat med gradminuter.
Att styra på returen är också tveksamt, men funkar väl acceptabelt i en villa där man normalt har små vattenvolymer.
Men det finns dom här som har acktank till det funkar inget bra.... lättare då med gradminuter...
Ring du. säg att dom måste utöka mjukvaran i styren

Hoppas du får stil på VP och styren!!