Njae...
får jag lägga mig i tråden ?
Rent teoretiskt så kan en inverterpump vara nästan linjär i kurvan.
regulatorn kompenserar för sjunkande kondenseringstemp genom att varva upp kompressorn, tanken och fördelen med en inverter är ju att man håller ett konstant kondenseringstryck genom uppvarvning vid kallare väderlek.(OBS: nästan samma förbrukning eftersom tryckhöjningen är nästan konstant, det är bara varvtalet som ökar)
vid en viss utetempratur kommer man till en punkt när invertern ligger på full frekvens, dvs den kan inte kompensera mer. när man kommit förbi denna gräns så faller effektkurvan (både dragen och avgiven) drastiskt med utetempraturen.
så teoretisk så kan du få en flack kurva mycket långt ner i utetemp.
men du skulle få en dyr pump eftersom det kräver en större kompressor,expansitionsventil med bredare arbetsområde, sämre COP vid 7 ºC pga dålig energieffektivitet på kompressor vid låga varvtal. låga gashastigheter pga grövre rör vilket ger problem med oljeåterföring mm, mm.
men som sagts: det är igentligen på konstruktionsbordet det bestämms hur långt ner i utetempratur som ineffekten är konstant, ökar eller minskar (på en inverter)
man skulle kunna programera styrningen till att öka varvtalet mer än utetempen sjunker för att få upp effekten vid kallare ute, vilket till och med skulle öka ineffekten vid sjunkande temp.
mvh.ACE