Ligger i startgroparna att installera jordvärme.Detta i en gammal alpbondgård.Där har man förr bara använt ved och gastub att värma upp,plus boskapen.
1-Måste man innehava en sorts licens för att dra in golvslang och element för uppvärmning och installera överhuvudtaget ?
2-För att installera värmepumpen antar jag att det må vara en specialist.För att lägga slangen i jorden kanske likaså,
men kan en glad amatör kanske lära sig att göra dessa saker?
3-Finns det en "ordlista" för de olika sakerna som man arbetar med inom värmeområdet ? (Nu lär jag mig de franska och garanterat
det är mer än de franska verben)
4-För att vara "äkta" svensk så ser jag att det alltid är en tidsfråga,jag kan inte kanske se problemen och som äkta smålänning till
råga på eländet.Därför TROR jag att jag är kapabel att göra jobbet.Kan ni hjälpa mig med min inställning?
Måste jag anlita en entreprenör?Har fått en devis på mer än 41 000 € och detta utan grävning så jag är lite fundersam
Nisse på åsen
