Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Felkod H16 E9DKE  (läst 430732 gånger)

0 medlemmar och 9 gäster tittar på detta ämne.

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #465 skrivet: 24 november 2006, 16:33:12 »
2 till 3 ohm, det var en tiopotens lägre än jag trodde. Det aktualiserar verkligen teorien kring vad en blink på elnätet kan göra. Med 470uF tar det inte många millisekunder innan ventilen faller om matningen försvinner. Processorn har en linjär efterregulator och kan mycket väl klara en blink utan att spänningen dyker så mycket att det genererar en reset.

Helt fel av mig! jag testmätte på nytt och motståndet som jag skulle huvuddunk kommit ihåg var 18,2ohm för en ny spole och 17,1ohm för H-16 spole.
Jag testade med vatten bad men fick inget sjunkande utslag.

Det blir en viss effektskillnad på om kretskortet levererar 3,6 volt eller 3,7volt och spolen är på 17,1 eller 18,2ohm.
Magneten är mycket svag och känns knappt med en skruvmejsel (så bonnig är jag) kan vid låga spänningsmatningar effekten sjunka på spolen ytterligare?
Mina H-16 är verkligen offroad!
« Senast ändrad: 24 november 2006, 16:34:50 av Bosse-värmepumpsdo »
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #466 skrivet: 27 november 2006, 15:29:12 »
Testerna som Fazer och jag har gjort kommer vi nu att göra om då vi upptäckte att hållningen med hjälp av kondensator av ventilspolen på växelventilen inte fungerar efter strömavbrott på ett gammalt kretskort. (Jämfört med nytt)

Faser kommer också att testa variationer med spänningsnivån till pumpen för att kontrollera om spolen påverkas.

Då samtliga H-16 som jag känner till ligger ganska off, med luftledningar och annat som hör landsbygden till så finns en möjlighet att spänningsnivån kan halka ned en bit eller göra dippar.

Jag hoppas att vi kan göra detta i helgen och jag skall försöka logga temperaturen på kompressorn för att se hur kompressortemperaturen påverkas av strömavbrott.   



 
« Senast ändrad: 27 november 2006, 15:30:47 av Bosse-värmepumpsdo »
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad pantast

  • Lär mig om värmepumpar
  • **
  • Stad/land: Alta, Norge
  • Antal inlägg: 10
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • Helst uten tak!!!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #467 skrivet: 27 november 2006, 16:11:23 »
Som bruker av VP og da særskilt Pana E9DKE vil jeg uttrykke takk til dere entusiaster som legger ned så enormt mye arbeid og ikke minst tid til og finne og forebygge feil på enhetene. Hadde produsenten vært likeså proaktiv og åpen hadde tilliten vært opprettholdt til tross for svikten i utstyr.
Mens Panasonic teller penger får vi andre lure på om vi har nok ved for vinteren eller om vi kanskje skal bite i det sure eplet og bestille en backup i tilfelle E9-en svikter? Jeg må vel også telle litt... MEN--- kanskje skulle jeg pakke frem de gamle elektriske varmeovnene istedet??  De var iallefall til å stole på!!!

mvh
og ønske om en mild vinter

fra ALTA
Panasonic E9DKE importert fra broderlandet (billig!!!)
Selvinstallert (Hempular?) siden 09/2006
Ellers er jeg helt autofil og elektronikk-ingeniør

Utloggad Guest

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Sverige
  • Antal inlägg: 748
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #468 skrivet: 01 december 2006, 19:46:05 »
Bosse, jag vet inte riktigt om spänningen kan orsaka nåt men jag vet
att en av mina H-16 ligger NÄRA kraftkällan och har lite högre spänning,
jag mätte 237V när jag felsökte maskinen och var nära att tro att det
var orsaken till att kretskortet pajade.....

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #469 skrivet: 02 december 2006, 21:08:05 »
Test genom loggning av vevhustemperatur med givaren placerad nära området med fjädern.
Testpunkter: strömavbrott kortvarigt vid full last vid halv last och vid avfrostning.

Ingen hysteriskt uppenbar brist i funktion kunde upptäckas!

Anmärkning: Vid tredje avbrottet då lasten släpptes upp till ungefär halv vid strömavbrottet så syns en liten men tydlig krok på vevhustemperaturen (gul linje) som gör en dipp ned trots att kompressorn jobbar och inblåningstemperaturen stiger jämnt uppåt.
Dippen är på 2 grader och ger klart besked om att vätska förekommer i kompressorn som inte bara konstanthåller temperaturen utan även förmår att sänka den, trots massan innanför givaren.

Likartad krok vid strömavbrott under avfrostning.

TESTEN GER INGET SVAR! men ger en del ytterligare möjligheter till fria spekulationer.

MIN SLUTSATS: Vid strömvbrott så föreligger en större risk för ett vätskeslag om kompressoreffekten i ögonblicket är låg.  (inget fel syns vid 100%)

Vätska i kompressionsutrymmet får absolut inte förekomma, en dipp som betyder vätska, men om denna mängd kan orsaka ett haveri är osäkert men möjligheten finns, särskilt om vätskan som kokar av och ger vevhustemperaturdippen skulle råka befinna sig i fjäderutrymmet.

 Anmärkning nr2:
Vid avfrostning faller kondenseingstemperaturen naturligtvis hjälplöst och så även hetgastemperaturen detta faller utanför ramen för normal kylteknik och mitt konstaterande här är att hetgastemperatur och vevhustemperatur ligger i högst onormala temperaturområden som kan innebära kodensering redan i kompressionsutrymmet, TEORI NR 1000: Panasonic kan sina scroll på invertrar men genom bytet till rotation så har man inte haft koll på att avfrostningsdriften med lågt varvad kompressor får hetgastemperaturn att falla under + 37grader som normalt anses vara en gräns som aldrig bör underskridas och som aldrig tidigare heller har varit ett problem då scrollen klarar en sådan påfrestning.   

Tyvärr är nedre bilden för liten att kunna se ordenligt men den gula vevhustemperturen och den blå hetgastemperaturen mäter under avfrostningen som syns väldigt låga värden.       


Senare tester får visa vad spänningsändringar kommer att ge för verkningar på växelventilen.

Gul linje= vevhustemperatur
Blå linje= hetgastemperatur mätt vid toppen på kompressorn
Röd linje= inblåsningstemperatur
Grön linje= suggastemperatur
Lila linje = utefläktens utblåsningtemperatur.









   
« Senast ändrad: 02 december 2006, 21:37:17 av Bosse-värmepumpsdo »
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #470 skrivet: 03 december 2006, 14:10:25 »
Bättre bild hoppas jag!

Vid första avfrostningen 1. (Normal) Vid start faller visserligen hetgastemperaturen något men vevhustemperaturen hämtar sig snabbt.

Vid strömavbrott under full värmeeffekt 2. Både hetgas och vevhustemperatur faller men återhämtar sig och förenas igen.

Vid andra avfrostningen 3. (Normal)

Vid strömavbrott under halv värmeeffekt 4. Uppenbar påverkan av vätska, hetgastemperatur och vevhustemperatur faller långt lägre än inblåsningstemperaturen och därigenom även kondenseringstemperaturen, det tar långt tid att förenas tyvärr avbröt termostaten vidare drift men temperaturerna verkar stråla samman igen.

Det får nog anses som pluttinuttigt att plåga maskinen med sådana här tester för att försöka framtvinga ett vätskeslag men genom förståelse om vad som kan ske under några driftår med en luftvärmepump så känns detta rätt att få svar på, om vätska verkligen kan nå kompressorn, jag anser att vi fått svar på detta (Visserligen gäller det samma förmodligen alla luftvärmepumpar) och detta har nog dom flesta redan gissat.

Frågan är ju givetvis kvar om H-16 har med strömavbrott att göra, min pump är nog den mest plågade i världen just nu och den har klarat sig!
Skulle faktiskt vilja säga att den verkar väldigt robust.

Vad gäller avfrostningstemperaturerna så ser det ju vid första anblicken skrämmande ut, vilken kyltekniker som helst skulle slänga sig på arbetsbrytaren om tex en frys låg på -25grader i förångning och hetgasen låg på +25grader, men inget oroande i funktionen eller ljudet förekommer, den hämtar sig normalt.
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad Marta

  • Kan en hel del, men är ännu inte någon
  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: L-krona
  • Antal inlägg: 250
  • Karma +0/-1
  • Kön: Kvinna
  • Kärnkraft? JA Tack!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #471 skrivet: 03 december 2006, 14:55:03 »
Nog ser väl kurvan för normal avfrostning också lite oroande ut? Upplösningen är låg så det kan vara jag som ser fel, men den ser ut att ha en liten dip som vid hastig avkylning.

Angående olika kompressortyper så har Panasonic på sin hemsida annonserat en ny kompressor av twin rotary typ. En av skillnaderna mot den gamla är, enligt texten i Flash-presentationen man kan klicka upp från denna sida, att den har en större "slurkeburk". Undrar om det kan vara det som är modifieringen?

Elavbrott kan betyda så mycket olika beroende på vem man frågar. "Vanligt folk" tycker inte det är avbrott förän lamporna slocknar. Den som sitter vid en dator utan UPS tycker det är avbrott redan om lyset blinkar till och det tycker nog även en värmepump. Det är just korta avbrott och spänningssänkningar som orsakar mest problem med elektroniska saker eftersom de ofta då inte startar om på avsett sätt.
« Senast ändrad: 03 december 2006, 15:00:44 av Marta »

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #472 skrivet: 09 december 2006, 14:49:11 »
Viktig information ang E9 med H-16 som lite mer metodiskt kollades av mig idag.

Bild 1.
Vid köldmedietömningen erhölls en kraftig nedkylning av kompressor och vätskeavskiljare
Som bevisar att köldmedium i vätskefas landar i kompressorn vid fjäderbrott och sålunda även vid strömavbrott. Eftersom maskinen stått still en månad så hjälper alltså ingen fördröjd uppstart efter avbrott såvida inte en vevhusvärmare kopplas in under denna tid. 

Detta i sig bevisar absolut inte fjäderbrott!


Men genom att kompresson sen värmdes upp till +45grader och jag metodiskt separerade vätskeavskiljaren från kompressorn och mätte oljemängden i avskiljaren och kompressorn så visade sig följande.

Kompressorn innehöll 160ml olja.

Vätskeavskiljaren innehöll 50ml olja.

Panasonics manual föreskriver 320ml olja, där gissningsvis 100ml avser den mängd som fördelar sig i systemet, Vid koll av rör och förångarbatteriet så är dessa snustorra!

Var är resten av oljan undrar man, oljefilmer på ytorna kan aldrig motsvara 110ml, har kompressorerna fyllts på med för lite olja?

Efter samtal med duktiga mekaniker så framkom följande!
När fjädrar tillverkas så sker detta under kontrollerad uppvärmning och kontrollerad kylning (härdning) dvs inte en gaslåga och sen ett dopp i vatten.

Det är fullt möjligt att om oljan lämnar  fjädern så kan denna brista på följande vis genom att uttröttningen av materielet toligvis inte  påverkar fjädern helt jämnt utan att en bit på fjädern mjuknar undan för undan och när fjädern går av så lämnar vätskan kondensorn som sen överhärdar hela fjädern så att man tror att härdning vart orsak till problemet när kompressorn sen öppnas.

Oljenivån i kompressorn låg under fjädernivån!

Senario!
En miss görs från tillverkaren på så vis att 220ml olja fylls i stället för 320ml. När tiden går så lämnar oljan kompressorn undan för undan och när temperaturen når djupförångning (igenisat batteri tex) så återstår 160ml olja och oljan lämnar fjädern som självklart är den svagaste punkten i konstruktionen, den går varm och går av alternativt trycks ihop vilket den också hade gjort. Köldmediet (se bilden)  rusar till kompressorn som hastigt kyler av fädern och överhäradar den.

Detta förklarar kanske bla. Kinnans modifiering och deras utspel, men skulle i så fall innebära att samtliga maskiner har oljebrist och behöver en injekcering.

Panasonic kan heller inte ta fram en ny kompressor för att olja saknas i kompressorerna.

Jag lämnar nu tillsvidare övriga teorier och ägnar mig helhjärtat åt oljeteorin och dess inverkan på min maskin som fungerar (att skapa en H-16 genom djupförånging)  och att försöka få fler svar på omfattning.

Njut av bilden på vätska i kompressorn och sätt in vevhusvärmare i kombination med startfördröjning så länge (gäller alla fabrikat)!
« Senast ändrad: 09 december 2006, 14:52:30 av Bosse-värmepumpsdo »
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad Marta

  • Kan en hel del, men är ännu inte någon
  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: L-krona
  • Antal inlägg: 250
  • Karma +0/-1
  • Kön: Kvinna
  • Kärnkraft? JA Tack!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #473 skrivet: 09 december 2006, 16:11:08 »
Om det är oljebrist så borde det väl vara den övre kompressionskammaren som drabbas först? Har det konsekvent varit på det sättet?

Utloggad Fazer

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Lerum (Strax utanför Göteborg)
  • Antal inlägg: 171
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • 2st. E9DKE-3 i ett ca. 130kvm enplans tegelhus
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #474 skrivet: 09 december 2006, 16:41:00 »
Bosse!

Du har jobbat friskt förstår jag. Ett under att din pump fortfarande fungerar...

Ska på en go middag hos ett par väner nu i kväll, men är fri som fågeln i morgon söndag.
Är söndag en dag som kan passa dig för lite djupare mätningar på driften av pumpen?

Tar i så fall med mig vridrtansformator och lite andra grejor för att kunna simulera svajig spänningsmatning.

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #475 skrivet: 09 december 2006, 16:52:14 »
Fazer!

Det skulle kunna funka i morron men jag har jour så det kan bli ett hastigt avbrott, du kan väl ringa mig när det passar dig i morron!

JO en sak till! nu vet jag att H-16 inträffar under värmedriften eftersom såpass mycket vätska har landat i kompressorn och slurkeburken!
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad Fazer

  • Kan värmepumpar
  • ***
  • Stad/land: Lerum (Strax utanför Göteborg)
  • Antal inlägg: 171
  • Karma +0/-0
  • Kön: Man
  • 2st. E9DKE-3 i ett ca. 130kvm enplans tegelhus
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #476 skrivet: 09 december 2006, 21:11:29 »
Tjena igen Bosse!

Är hos vännerna nu, mätt och halvfull...

Jag ringer dig i morgon så får vi se hur länge vi kan hålla på eller du rycks ut i jourtjänst.

Ha'¨de... Fazer

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #477 skrivet: 10 december 2006, 14:59:24 »
Nya bilder! Kompressionskammarens översida, ett ventilbläck sitter under huven som hindrar gas att gå åt fel håll. man ser ett hål i huven, det finns två och dessa skickar hetgasen som ännu inte är särskilt varm rakt upp så att lindningarna kyls!

(Singel rotary) en kompressionskammare som någon frågade om.
« Senast ändrad: 10 december 2006, 15:13:52 av Bosse-värmepumpsdo »
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #478 skrivet: 10 december 2006, 15:00:59 »
En fjäder som bara tryckts ihop och kollapsat!
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Utloggad Bosse-värmepumpsdo

  • Moderator
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 1378
  • Karma +12/-4
  • Jag älskar med värmepumpar!
SV: Felkod H16 E9DKE
« Svar #479 skrivet: 10 december 2006, 15:03:48 »
Fjäder vid full öppning!

lägg märke till att även vingen smörjs om oljan bara når upp!

I mitten finns ett hål i axeln där oljan sugs upp genom att en vriden plåt finns innuti, dvs oljan töms ovanifrån och duchar tillbaka.
« Senast ändrad: 10 december 2006, 15:12:16 av Bosse-värmepumpsdo »
Det är bara att åtgärda och återgå till budget!

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!