Lysdioder fungerar dåligt som belysning, förutom där man vill ha en fokuserad belysning (liten läslampa eller liknande). Som allmänbelysning (och skrämma bort tjuven belysning) ger de inte tillräckligt bra ljus (om du inte funderar på utomhusbelysning till julgransbelysning och liknande slingor).
Lågenergilampor har bra verkningsgrad och bra ljusutbyte. Som allmänbelysning är de mycket bättre än lysdioder tycker jag.
hej.
har nu fått komunerna på min sida o fått den första referens anläggningen på en gata som heter strömgatan bakom eon arena timrå.
även änteligen fått komuner i findland att testa !!
alla har letat efter batteri pack i skalet ha ha ha.
fått byta ut 15 st armaturer där mot mina diod armaturer på 48w.
har ljus mätt nu på platts. de gamla 250 w lyser 27 lux på gatan mina lyser 32 lux !!!!!
min diod skall teoretiskt hålla i 100 000 timmar o mattas endast 5 %.
nu är ju besparingen försummbar men tänk på att det kostar ca 1200-1500 kr o byta glödlampa!! dessa bytes efter 3 år.
sedan säkrings avg går att minska o vid ny byggnad även kabel arean.
ser man vidare så finnes det en annan armatur som går att sätta inne i is hallar verkstäder mm 15-100w.
om man byter ut den traditionella belysningen slipper man en stor del av ac kostnaderna på sommaren då kan man snacka om besparing !!!
krister