Antal personer som röstat: 23
Rickard och 2 gäster tittar på detta ämne.
Egentligen är det skandal att Sverige som har nästan 60% borgerliga väljare, räknar in centerpartister där, ska behöva styras av en socialistisk regering, men så länge centern framhärdar med sina fabler kring SD så får vi nog finna oss i det, jag överger dock inte hoppet om att C ska hitta hem till sitt rätta lag.Troligen måste SD avsäga sig ministerposterna i så fall, och det måste rimligen föregås av att centern inte får gehör för sina kärnfrågor hos maggan. Fri invandring bland annat, och skattesänkningar.Rimmar illa med vad Maggan sagt i valrörelsen.Jag fattar inte hur de ska få ihop det hela.
"dattande med bränslepriser och tillfälliga stöd" kallas av vissa för finanspolitik och används för att styra efterfrågan och inflation på ett alternativt sätt jämfört med de verktyg riksbanken besitter.Sittande regering har kontroll på ekonomin, delvis för att de agerat som de har, men vill man bara hitta fel så går det förstås alltid.Höga bränslepriser har i min värld inget egenvärde, behövs mer skatteintäkter, låt alla betala t.ex. genom ökad momssats.
Är de pragmatiska och tänker att nu skall vi göra något bra, långsiktigt och förutsägbart, och hela tiden sanktionerar med brett stöd i mitten så blir det trovärdigt och hållbart.Tror även Ulf kan vara med, han håller sej i regel lugn och tänker innan säjer något.Långsiktighet och stabilitet vinner i längden, inte dattande med bränslepriser och tillfälliga stöd.Kör de med 70% majoritet hela tiden så kommer det flyta på bra. Tom SD borde kunna stödja många förslag istf att ha sin bakåtsträvande inställning.Har man bara 49,3% mot 49,1% så är det inget bra förslag bör inte drivas igenom alls.
Det är väl precis den effekten man får genom höga drivmedelspriser?Moms på skatten to m, och beskattar man drivmedel och energi så får ju precis alla vara med och betala merkostnaden som höga energipriser medför.Skillnaden mellan de senaste 4 åren och mandatperioden dessförinnan är väl mest reduktionshalten?Tidö har haft 4 år på sig att ställa krav på eu om den dysfunktionella elmarknaden tex, men det har inte varit så mkt verkstad, en ytterst modest sänkning av elskatten är väl vad de åstadkommit, men de har naturligtvis finssierat det med råge via momsen på elpriset (som de ej nämnt vid ett ord i princip).Drivmedel och el är ju de mest tacksamma skatteobjekten av den enkla anledningen att pengainflödet är relativt stabilt att räkna på.Sen det senaste elbidraget, kraftigt missgynnande för de stora förbrukarna i norr, och oavsett alldeles för lågt oberoende på postnummer i landet.Men brottsförebyggande och kriminaltekniskt har de levererat.. men i övrigt, not so much.Som jag ser det.