Börje__ och 1 gäst tittar på detta ämne.
Nej, det är ditt huvud som har skramlat omkring för mycket.
Men jag trodde som du först, annars är det tillkommande ,40,50 kr under nov - mars. Det är fete dåligtJag förstår du tycker det är konstigt, jag med, jävla piss
Göteborg har haft en effekttaxa på drygt 40:-/kW i många år. De har blivit tvingade att byta modell då effektavgiften inte får vara utan tidsaspekt. Därför vet jag att Borås inte heller har 17:- året runt dygnet runt.
Står det effektavgift låglast tid ?Jag säger som du, du vet inte ett skit!!Däremot är det intressant det du säger, att de förhoppningsvis tvingas ändra sej, det vore bra 👍👍👍
Hir mycket pengar säljer ni el för ett normalt år?
Det beror på om du räknar försäljning som primär inkomst eller egenförbrukning och batterinytta, personligen säger jag de senare - investering enbart i solceller i dag blir troligtvis svårt att räkna hem, med dagens förutsättningar ska tilläggas. Det har glunkats om att införa effekttaxa på mikroproduktion, då om inte förr dödar vi nog nätanslutna solceller för gott.