0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Så från september till april är det rätt låg produktion?Trodde faktiskt det skulle ge mer lite längre in på hösten och lite tidigare på våren.Då elen är dyr och förbrukningen högre är ju tillskottet högst marginellt.Kalkylerna kanske ser bättre ut framöver om priserna går upp sommarhalvåret, men det är väl föga troligt?
Du har fattat helt rätt. 👍Och batterier är helt meningslösa med solceller när solen inte ger någotMin önskan i nästa liv är en vattenmantlad braskamin och en tank därtill
Ahh, ja, man har redan vattenmantlad vedpanna med tank.. så får önska mig något annat, men helst innan nästa liv.. kanske en manick som gör el mha vedpannan, verkar ge fler kwh än solceller under vintern, bara synd det är en dyr manick.
Nyttan med batteri finns kvar även utan soltimmar nu när prisdifferenserna är så stora som dom är, kanske inte tillräckligt för att investera i nytt batteri men har man det så är det en tillgång. Vår anläggning (6,3 kW) ger i princip ingen sol alls under november-februari, däremot har vi betydligt större egenförbrukning (så klart) av de 5 MWh vi får ut sedan batterierna installerades.Att sätta upp solceller i dag utan batterier blir troligtvis aldrig lönsamt sedan skatteavdraget försvann och boomen i solceller under senaste två åren - kanske ändå om man har bra placering/läge så att man faktiskt har nytta av anläggningen i princip hela året, möjligtvis också om man kan ladda bilen under dagtid beroende på hur prisutvecklingen blir sommartid.
Så från september till april är det rätt låg produktion?Trodde faktiskt det skulle ge mer lite längre in på hösten och lite tidigare på våren.
Det beror inte bara på hur mycket solen skiner. Panelerna är oftast placerade så att solen måste stå ganska högt över horisonten för att produktionen ska bli bra.För att få så mycket energi som möjligt september till april behöver de sitta nästan vertikalt.
Du har väl redan en låg elförbrukning. Inkomsten går kanske att öka istället?
Du har fattat helt rätt. 👍Och batterier är helt meningslösa med solceller när solen inte ger något