Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!
 

Författare Ämne: Maskin som tillverkar bensin?  (läst 1065 gånger)

0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.

Utloggad Jisse

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 685
  • Karma +1/-2
  • Värmepump eller värmepumpar?
Maskin som tillverkar bensin?
« skrivet: 01 juni 2025, 14:16:13 »
Vad säger och tror ni om denna "bensinmaskin" för hemmabruk, kommer den att slå och finnas både här och där i en nära framtid?

https://www.popsci.com/environment/aircela-gasoline-machine/

Utloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 818
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #1 skrivet: 01 juni 2025, 14:24:16 »
Skulle heller göra diamanter.
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Utloggad boek

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Stad/land: Västmanland
  • Antal inlägg: 436
  • Karma +1/-0
  • Kön: Man
  • Klimatrealist
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #2 skrivet: 01 juni 2025, 15:26:25 »
Den går hit, den går dit, det går runt en liten bit
Och den startar på ett kick, det är en makalös manick
Enplanshus i mälardalen, byggt -65 100kvm + källare 100kvm. 2007-07-10 kompletterat med elektrisk VVB 80 liter. Sparar därmed mer än 50% av elförbrukningen för tappvarmvatten jämfört med elpatronerna i den gamla pannan från -65. Egentillverkad termostatstyrd luftsolfångare på 5,0 kvm till gillestugan och källaren. Fläkten till denna är varvtalsstyrd med PWM-teknik. 2014-12-23 installerat Mitsu Q Heat SE 665 på bostadsplanet. Ersatte Sanyo som lagt av. 2008-06-25 installerat LLVP i gillestugan Panasonic NE9GKE.

Utloggad Jisse

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 685
  • Karma +1/-2
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #3 skrivet: 01 juni 2025, 19:43:29 »
Ja det låter ju onekligen otroligt, men vore intressant att få veta vilken effekt som den kräver och ställa det i relation till vad tex batterilagring kostar och vad kostnaden för uppgradering av elnät kostar.

För fungerar det, och verkningsgraden samt total installationskostnad med solceller osv kostar så är ju fördelen gentemot batterier att man (sannolikt) kan lagra bensinen framställd av solenergi under en betydligt längre tid än vad man kan göra med batterier.. tex fylla upp årets bensinbehov under den.årstid då solen levererar, och kunna nyttja bensinen flera månader senare..

Men det är ju förstås förutsatt att det är rimlig investeringskostnad och att apparaten verkligen fungerar..?

Utloggad BiggerDigger

  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Antal inlägg: 818
  • Karma +1/-2
  • vedeldare
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #4 skrivet: 02 juni 2025, 04:51:40 »
Kallas väl E-bränsle. Sjukt dålig verkningsgrad jämfört mot att tillverka el och sen köra bilen direkt.

Men det finns säkert andra motorer som det passar bättre till. Samt just kan lagras i tank.
Totaltelförbrukning 6100kw/år

calmar v33 vedpanna 1500 liter acktankar,170kvadrat+100 kvadrat uppvärmd källare byggt -54. Kamin i vardagsrummet.

Eldar en kubik ved i veckan. Det brinner bra där inne i pannan!

En FH35 installerad 2014. Fungerar ännu bra.

Utloggad Rickard

  • Rickard
  • Administratör
  • Dignitär inom värmepump
  • *****
  • Stad/land: Piteå
  • Antal inlägg: 35927
  • Karma +57/-50
  • Kön: Man
  • Ägare av forumet
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #5 skrivet: 02 juni 2025, 07:46:36 »
Skulle tro att en granskning av materialåtgång, sällsynta jordartsmetaller och liknande som kan behövas i produktionen skulle göra det praktiskt omöjligt att bygga stora mängder maskiner av den där typen.
På ungefär samma sätt som det skulle vara svårt att få fram de mineraler som krävs för att snabbt ersätta den globala bilparken med batteridrivna bilar.
Och, snart finns inga bilar som går på bensin eller diesel i Europa i alla fall, så det blir väl i så fall andra fordon som inte kan fasas ut lika enkelt som en bil.
Om solcellerna var en dålig investering så lär det där vara en ännu sämre i alla fall.
Webbshop för energisparare: www.energibutiken.se
Till forumets kostnadsfria Offerttjänst: https://www.energioffert.se
Min loggade anläggning: https://e-logger.se/pub?rmarklund
Mina andra forum: www.poolforum.se och: www.atvforum.se
Konverterat från direktverkande elradiatorer till vattenburet och värmepump 2003. Hus: Älvsbyhus -75, Ort PITEÅ, uppvärmd yta ca 170 m2. Värmepump Nibe 1255-12, 500 meter ytjord-kollektor i en slinga, 14 st Korado radiatorer,2-rörs vattenburet system. Utomhuspool 4 X 8 meter som värms med värmepump till ca 32 grader under maj-sept.
38 stycken solceller, Hanersun TCP18-54HB415W, Total teoretisk effekt 15770 W.
Invertern är en Hybrid från Growatt på 15 kW, och batterierna är Growatt APX HV Battery 15 kW, Power Module APX 98020-P1/APX 98034-P2
Yrke: Egen företagare, bakgrund: Systemtekniker med inriktning mot styr/regler. 3 års yrkesutbildning + diverse internutbildningar, 20 års yrkeserfarenhet.
Allt om mig: http://www.varmepumpsforum.com/vpforum/index.php?topic=5196.msg48236#msg48236

Utloggad Roland

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 9870
  • Karma +19/-4
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #6 skrivet: 02 juni 2025, 08:11:45 »
Ser ingen som helst möjlighet för den apparaten att få någon marknad. Det är inte möjligt att med lönsamhet göra syntetisk bensin i stor skala på det beskrivna sättet. Att då göra det i liten skala, 4 liter per dygn skulle apparaten producera, blir ännu dyrare. Annars är allt känd teknik. Att separera koldioxid från luft går att göra. Elektrolys av vatten för att få vätgas är inte heller något problem. Att få koldioxiden att reagera med vätgas blir en variant av Fischer-Tropschprocessen.

Som andra har påpekat blir verkningsgraden låg.
5 kW IVT C5 med 118 m aktivt hål (Cirka 0 grader på KBin på senvintern) i Danderyd som värmer 118 dåligt isolerade m2 i ett plan. Genomsnitt/år maj 2002 till maj 2013: 4095 driftimmar/år, 790 kWh/år tillsatsel. Pumpen klarar ca -3 utan tillsatsel.

Utloggad purjo__

  • Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Gävleborg
  • Antal inlägg: 13350
  • Karma +23/-12
  • Kön: Man
  • Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #7 skrivet: 02 juni 2025, 08:19:16 »
Poängen är väl att driva den med "gratis" energi? Då är det ett alternativ till vätgasproduktion som inte heller har särskilt hög verkningsgrad och dessutom är svårt/dyrt att lagra. Bensinen går ju att använda direkt i befintlig fordonsflotta, så man sparar in en del där på kort sikt i alla fall.
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5  plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.


Ju mer man vet desto mindre förstår man.

Utloggad Jisse

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 685
  • Karma +1/-2
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #8 skrivet: 02 juni 2025, 09:06:17 »
Har E-bensin god lagringsbarhet?

Om så är fallet, så har ju denna en klar fördel över elektricitet sett till energialternativ för allt som ska driva redan befintlig fordonsflotta (egentligen alltifrån från röjsågar till personbilar).

Men vad är verkningsgraden egentligen, kanske kan denna bli högre om producenter av solceller får ordning på verkningsgraden på solceller (som idag är riktigt låg men ändå nått relativt hög popularitet)?

Men, som sagt, det låter för bra för att vara vettigt.

Utloggad Roland

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 9870
  • Karma +19/-4
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #9 skrivet: 02 juni 2025, 14:00:07 »
Det finns flera problem med metoden att tillverka bensin. Ett är att bensinen kommer att innehålla en stor del kolväten med raka, oförgrenade kolkedjor. Det ger lågt oktantal. Det bildas också koks som så småningom sätter igen katalysatorn. Det blir inget underhållsfritt system.

Detsamma gäller den del som separerar koldioxid från luften. För att få ut 10 kg koldioxid per dygn behöver man på samma tid processa åtminstone 20 000 m3 luft. Det måste finnas filter som behöver bytas eller rengöras. 
5 kW IVT C5 med 118 m aktivt hål (Cirka 0 grader på KBin på senvintern) i Danderyd som värmer 118 dåligt isolerade m2 i ett plan. Genomsnitt/år maj 2002 till maj 2013: 4095 driftimmar/år, 790 kWh/år tillsatsel. Pumpen klarar ca -3 utan tillsatsel.

Utloggad torbjorn_forsman

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Sundsvall
  • Antal inlägg: 2694
  • Karma +5/-1
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #10 skrivet: 03 juni 2025, 08:58:51 »
Man borde kunna vänta sig att den där bensinen blir ur oktantalssynpunkt som den Fischer-Tropsch-bensin som tyskarna tillverkade under kriget, dvs bl a mycket lågoktanig som Roland nämnde och ur lagringssynpunkt blir den knappast bättre än vad fossil mackbensin var på 1920-talet, dvs den börjar nog polymerisera inom ett par månader och tål inte att lagras i kontakt med metaller (undantaget aluminium och tenn).
Har vårdnad om:
Argo AW22AHL (2 st)
CTC EcoAir 105v3 + EcoEl styrsystem påhängt på gammal Exonom-panna
Foma AW6200
Foma 5600
Thermia Diplomat D6

Utloggad Jisse

  • Expert på värmepump
  • ****
  • Antal inlägg: 685
  • Karma +1/-2
  • Värmepump eller värmepumpar?
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #11 skrivet: 03 juni 2025, 09:24:48 »
Man borde kunna vänta sig att den där bensinen blir ur oktantalssynpunkt som den Fischer-Tropsch-bensin som tyskarna tillverkade under kriget, dvs bl a mycket lågoktanig som Roland nämnde och ur lagringssynpunkt blir den knappast bättre än vad fossil mackbensin var på 1920-talet, dvs den börjar nog polymerisera inom ett par månader och tål inte att lagras i kontakt med metaller (undantaget aluminium och tenn).

Okej, intressant trots allt, iaf sett till att det faktiskt fungerar, och att det fungerade redan för snart 100 år sedan, eller tillverkades bensinen på ett annat sätt under kriget?

Lagringspotentialen är ju i jämförelse med lagring av elektricitet iaf mångdubbelt billigare, men om bränslet håller låg kvalitet så är kanske användningsområdet väldigt snävt, och det krävs förmodar jag fördyrande processering för att få bensinen som produceras att nå "god kvalitet"?

Hur som helst, solcellspaneler verkar ju i detta nu i kombination med batterilagring ha en hyfsat lång avskrivningstid och begränsad "vinstmarginal", är bensintillverkning i samma härad ifråga om "omöjlig" ekvation att räkna hem, eller sämre, eller bättre?

Senaste frågan förstås omöjlig att svara på då ingen av oss vet vad en dylik bensinmanick kostar installerad och klar, men vad gissar den samlade expertisen på forumet?

Utloggad torbjorn_forsman

  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Sundsvall
  • Antal inlägg: 2694
  • Karma +5/-1
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #12 skrivet: 03 juni 2025, 10:11:42 »
Tillverkningen av syntetisk bensin och diesel under kriget gick till så att man förgasade brunkol i en stor gasgenerator (ungefär som ett gengasaggregat men man tillförde syrgas istället för luft) och fick ut s k syntesgas, mest bestående av väte och koloxid, som fick passera katalysatortorn där kolvätena slogs ihop till längre och längre kedjor och man fick så småningom fram något som liknade råolja och kunde raffineras till bl a bensin och diesel.  I princip samma process som används för att tillverka HVO idag, men då utgår man från lämplig biomassa (grot, slaktavfall mm) istället för brunkol.

I varje fall, den diesel man fick fram var av utmärkt kvalitet, på alla sätt bättre än fossil diesel (precis som dagens HVO), men bensinen blev som sagt rätt tvivelaktig och dög inte ens som den var för riktigt okritiska lågkomprimerade motorer, den syntetiska bensinen dög bara att dryga ut fossil bensin med och man var ändå tvungen att "spetsa" den med t ex etanol för att få upp oktantalet.
Som biprodukt fick man också ut utmärkta smörjoljor, det var det som var förfadern till dagens syntetiska motoroljor.

Skulle tro att den bensin man får ut ur mojängen som denna tråd handlar om, aldrig blir särskilt lämplig som bränsle för en kolvmotor. Men den kan nog duga för andra tekniska ändamål, t ex som lösningsmedel/rengöringsmedel, eller för att elda i blåslampor, campingkök, gasturbiner etc. Hur som helst lär det bli "mycket väsen för lite ull". Och sen är väl frågan om man vågar lämna en sån där apparat igång utan tillsyn med tanke på brandrisk mm.
Har vårdnad om:
Argo AW22AHL (2 st)
CTC EcoAir 105v3 + EcoEl styrsystem påhängt på gammal Exonom-panna
Foma AW6200
Foma 5600
Thermia Diplomat D6

Utloggad Carl N

  • Manual-nörd
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Antal inlägg: 30397
  • Karma +20/-8
  • Kön: Man
  • Alien snowman.
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #13 skrivet: 03 juni 2025, 11:40:22 »
Jag tor nog det går, men frågan är hur mycket elektricitet som behövs för 1 liter bensin.
Energiinnehållet i en liter bensin är ca 9,3 kWh, jag gissar att den använder typ 10 ggr detta, 93 kWh/liter?
En liter bensin kostar då kanske ca 100-150 kr/liter att tillverka i rörlig kostnad.
Så om man kan köpa bensinen för 15 kr/liter på macken så är det en dålig affär än så länge...

Även om man får till en verknigsgrad på 50 % på en sån här maskin så kostar elen att tillverka bensinen mer än om du köper samma mängd på macken.
Först vid verkningsgrad på runt 65 % så blir den rörliga kostnaden att tillverka bensinen ungefär samma som att köpa den på macken, skillnaden är att du måste köpa en maskin då förstås.
Och bara så ni vet, mer än 100 % verkningsgrad går inte, så under 10 kr/liter är omöjligt om elen kostar ca 1 kr/kWh.
« Senast ändrad: 03 juni 2025, 11:48:01 av Carl N »
Huset: NIBE 1215-5, 120 m aktivt borrdjup, 127 m2 boyta 53 m2 biyta, suterräng byggt 1970. Tidigare 2,5 kbm olja/år, huset tilläggsisolerat i samband med VP-installationen. FST34+1 som frikyla.
Ca 5500 kWh i drivenergi för VP-drift, ca 5500 kWh HH-el + komfortgolvvärme i snitt/år.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Fritidshuset, NIBE 1245-8, 160 m aktivt borrdjup, ca 150 m2 boarea + en liten källare från 1912.

Utloggad purjo__

  • Jag har i princip doktorerat på Bosch/IVT Rego800 och CanBus.
  • Guldmedlem
  • Dignitär inom värmepump
  • ******
  • Stad/land: Gävleborg
  • Antal inlägg: 13350
  • Karma +23/-12
  • Kön: Man
  • Utbildad elektroingenjör. Arbetar inom IT
SV: Maskin som tillverkar bensin?
« Svar #14 skrivet: 03 juni 2025, 12:33:47 »
Jag tor nog det går, men frågan är hur mycket elektricitet som behövs för 1 liter bensin.
Energiinnehållet i en liter bensin är ca 9,3 kWh, jag gissar att den använder typ 10 ggr detta, 93 kWh/liter?
En liter bensin kostar då kanske ca 100-150 kr/liter att tillverka i rörlig kostnad.
Så om man kan köpa bensinen för 15 kr/liter på macken så är det en dålig affär än så länge...

Även om man får till en verknigsgrad på 50 % på en sån här maskin så kostar elen att tillverka bensinen mer än om du köper samma mängd på macken.
Först vid verkningsgrad på runt 65 % så blir den rörliga kostnaden att tillverka bensinen ungefär samma som att köpa den på macken, skillnaden är att du måste köpa en maskin då förstås.
Och bara så ni vet, mer än 100 % verkningsgrad går inte, så under 10 kr/liter är omöjligt om elen kostar ca 1 kr/kWh.


Som sagt var är det nog ingen som har tänkt att den ska konkurrera med bensinmacken. Jag ser det som ett sätt att lagra "osäljbar" solenergi på ett alternativt sätt till batterier och vätgas.
Bor i pastorsvillan tillhörande ett gammalt missionshus
Villan: Timmerhus byggt 1878. 1.5  plan, bya 100 / boa 160 kvadrat, 2-glasfönster, självdragsventilation. Vattenburen värme med elpanna + braskamin och luftvärmepump. Förbrukning ca 25MWh + en mindre mängd ved.
Kyrkan: Timmerstomme, bya 300 / boa 490 kvadrat, 78 kvadrat 1-glasfönster med innerbågar... Byggt 1876. Direktverkande el på 45kW. Ca 75 kvadratmeter är färdigrenoverat och uppvärmt med temporär elpanna. Förbrukning ca 15MWh
Gävleborg.


Ju mer man vet desto mindre förstår man.

Vill du annonsera klicka här! Varmvattenberedare från Indol
 


Annonser

Right Block

luftvärmepumpar, tillbehör, installationsmaterial, vi har allt!
Vibrationsdämpare
Besök vår webshop, klicka här!
Energioffert.se
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonspriser

Online just nu!

Ad
Varmvattenberedare från Indol
Bäst online casino i Sverige
Energibutiken.se smarta varor på nätet, leverans till dörren
Annonsera i Värmepumpsforum, klicka här för att ställa e-postfråga och få mer info.
140x140vpforum-11.gif
kontakta oss för pris!