0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Jag får inte ut full framledningstemp i golvslingan eftersom shunten rundkör det som inte behövs.Dessutom finns en maxtemperaturbegränsare som ska strypa så det inte blir för varmt i slingan.Men om jag kör på fel kurva så är jag innerligt tacksam att få hjälp med inställningarna så det blir rätt.Men man får inte glömma att det är bara 36m2 av 212m2 som är golvvärme.resten värms med radiatorer....vidare så är den gamla delen dåligt isolerad med kutter på vinden, hålsten i källaren och gamla tvåglasfönster än så länge...EDIT: förtydligande/stavfel
Citat från: Larsa skrivet 01 februari 2006, 06:55:54Jag får inte ut full framledningstemp i golvslingan eftersom shunten rundkör det som inte behövs.Dessutom finns en maxtemperaturbegränsare som ska strypa så det inte blir för varmt i slingan.Men om jag kör på fel kurva så är jag innerligt tacksam att få hjälp med inställningarna så det blir rätt.Men man får inte glömma att det är bara 36m2 av 212m2 som är golvvärme.resten värms med radiatorer....vidare så är den gamla delen dåligt isolerad med kutter på vinden, hålsten i källaren och gamla tvåglasfönster än så länge...EDIT: förtydligande/stavfelatt öka från 60 till 100 gradminuter är inte så stor ökning, men i ditt fall så gissar jag på att du har blandat med radiatorer & golvvärme & där du har golvvärme så har du en puscher som ser till att du inte får för varmt vatten. Deta gör att purschen stänger på samma sätt som om man görde med termostater på radiatorerna, vilket inte är bra för en värmepump. i ditt fall skulle jag in med en 200l volymförstorare (alternativt en separat VPA vör varmvatten o köra den inbyggda som volymförstorare)
Jag tror ett problem med din anläggning är att minishunten du har stryper flödet i kretsarna. Mitt tips är att satsa på en shuntgrupp med trevägsventil som gör att du får konstant flöde i både primär (VP/radiator) och sekundärkrets (golvvärme). Vill du hålla dig till LK finns den här: http://www.lagerstedt-krantz.se/pdf/33_C_4_1-3_0512_print.pdf Nackdelen med den är att den har manuell injustering av shunten, ingen maxbegränsning. För mig fungerar det bra men jag skulle helst ha en maxbegränsning på framledningen. Tror att Wirsbos har det men vet ej om de har konstantflöde i båda kretsarna/Arne
Nibe...ja titta på IVT Uhhh så hemskt :-[
du bestämmer inne tempen med kurvan, kör så låg kurva du kan , men bi behållen inertemp.öka gradminuterna så mycke du kan utan att famledningstempen överskrider 15 grader över är värdet (tror du behöver justera max dif för att tillåta 15 grader)
ja titta på IVT
« Svara #3 skrivet: 31 januari 2006, 23:36:30 »