0 medlemmar och 1 gäst tittar på detta ämne.
Vikt, luftmotstånd och rullmotstånd är de tre viktiga parametrarna, att säga att vikten har liten betydelse är fel.Det är också anledningen till att min första bil, en Opel Rekord 1900 -71 gick på bara 0.7 liter/mil - snålare än många moderna bilar i samma storlek - Vikt under 1000 kg och smala däck.Man kan minska ned bristerna med hög vikt genom bromskraftsåtervinning, men det är trots allt en av de viktigare parametrarna att jobba med för att få ned förbrukningen i vardaglig användning.
Normlbilen idag har lägre cw än motsvarande modell på 80 talet, kan inte se något som skulle visa på motsatsen. Sen är det flera parametrar som bilföretagen får ta hänsyn till. Krocksäkerhet är en som ställer till det både för luftmotståndet och vikten. En annan är att inte få lyftkraft, de flesta bilar är byggda för hastighetrr över 200km/h. Men varje liten detalj har man tittat på i moderna bilar, backspeglarnas utformning, stötfångarna, luftintagen, utformningen av fälgar , fälla in vindrutetorkare under motorhuven. Hade man byggt bilar för max 150km/h och med yttermåtts / viktbegränsningar så hade bilarna haft annan design och helt andra prestanda gällande bränsleförbrukning.
De flesta bilar idag har ett cd på 0,31 eller lägre, majoriteten av bilarna på 80-talet hade högre än 0,31. SUV'ar står för en liten del av bilarna i europa och pick-up och mpv var vanliga i USA på 80-talet. Att vikt inte har med bränsleförbrukningen att göra är som att påstå att jorden är platt. Däremot kan en bil med för liten motor mot vikten mycket riktigt förbruka mer bränsle än en större, tyngre och starkare motor. Hybrider tror jah på fast kort körsträcka på el så kommer de flesta i världen inte behöva köra på fossila bränslen så många mil per år. Man räknar med upp till 6 mils körning på batteridrift och det är betydligt mycket längre än vad de flesta människor har till arbetet.
Laddhybriderna lovar ca 6 mil så drar man av 2 mil så är man nog närmare sanningen. Det avståndet klarar de flesta. Probvlemet med alternativa bränslen är att de inte räcker och kommer aldrig att räcka för att ersätta fossila bränslen. Det är också anledningen till att man lägger pengarna på fou inom el och hybridteknik. Gasturbiner och hybridteknik i kombination som jaguar har lekt med har många fördelar.Pressar man en motor med låg effekt så kommer den att förbruka mer bränsle än en med högre effekt. Prius är återigen ett bra exempel, man fick gå upp i volym för att få nrr förbrukningen.
Att tvärsäkert uttala sig om alla alternativa bränslen som att de ej räcker är inte seriöst.
Gällande effektivitet och små motorer har du helt enkelt fel. Det är precis tvärt om, särskilt i en hybrid där man får hjälp av batteriernna vid snabba acc.
Etanol kräver stor åkerareal och mycket energi för att framställa enbart för att putta in i en motor med en verkningsgrad som oftast ligger under 20%.
Nu var det inte hybrider vi pratade om utan en svag motor som pressas jämfört med en starkare motor som med samma acceleration eller hastighet.I normala förhållanden kommer den större och starkare motorn givetvis förbruka mer.