Nu har jag fått cirkulationspumpen till radiatorerna utbytt. Den nya går på lägsta hastighet. Huset blir varmt som tidigare så det verkar räcka.
Skillnaderna jag märker med systemet är att jag tycker tankarna laddas mer jämnt och att urladdningen verkar ske lite mer jämnt också, det skiljer mycket mindre mellan tankarnas topptemperaturer i alla faser. Låter det rimligt?
Dock ingen skillnad på skiktningen. Fortfarande bara en tank (tekniktanken) som skiktar sig ordentligt under laddning. De två övriga har samma temp. uppe och nere hela tiden.
Nu börjar jag fundera på om det är Laddomaten som är boven i det dramat. Laddningspumpen går på högsta hastighet hela tiden. Kan det vara idé att ställa ner den?
Samtidigt som laddningspumpen går på högsta hastighet så blir varman dock gärna för varm, den kommer ALLTID upp i knappt 100 ºC innan laddningen av tankarna är "klar". Om man ställer ner hastigheten blir det inte ännu värre med pannans temperatur då?